VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Propuštění úředníci dostanou skoro milion

Český Krumlov - Oprava Lazebnického mostu začíná přicházet Český Krumlov až příliš draho.

15.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Žán

Neplatné výpovědi udělené zaměstnancům, prohrané soudy a takřka milion korun, o který bude už tak napjatý rozpočet Českého Krumlova chudší. To je další připomenutí opravy Lazebnického mostu.

Ve středu budou českokrumlovští zastupitelé hlasovat mimo jiné i o rozpočtovém opatření číslo 127. To by mělo najít v rozpočtu částku přesahující osm set tisíc korun, kterou musí rozhodnutím soudu uhradit město dvěma úředníkům jako náhrady ušlého platu včetně odvodů, úroků z prodlení a dalších položek.

Jak k tomu došlo? Úředníci měli během výběrového řízení na dodavatele oprav Lazebnického mostu pochybit a tak byli někteří potrestáni oficiálními výtkami, odvoláním z postu vedoucího a někteří i výpověďmi. Dva z potrestaných ale předali věc právníkům a došlo na soudy. A ty město prohrálo.

V odůvodnění těchto plateb, které dostali zastupitelé před projednáváním, a které zpracoval tajemník Jindřich Fadrhonc, se uvádí, že například v případě výpovědi Petra Zaumüllera určil okresní a posléze i krajský soud výpověď jako neplatnou, protože: „…výpověď byla po formální stránce dána správně.

Důvodem neplatnosti bylo, že byla porušena dvouměsíční lhůta k podání výpovědi ode dne, kdy se zaměstnavatel dozvěděl o porušení povinností zaměstnance.“ Jinak řečeno, městský úřad zareagoval pozdě.

„Ve zprávě pro zastupitele se uvádí pouze část pravdy,“ řekl v úterý Deníku propuštěný Petr Zaumüller. „Soudy totiž také potvrdily, že má žaloba vůči městu byla důvodná, že jsem při vypisování výběrových řízení postupoval v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a že na mé straně nebylo shledáno žádné pochybení,“ dodal Petr Zaumüller.

Výběrové řízení na opravu Lazebnického mostu se totiž vypisovalo podle zákona jako zakázka malého rozsahu, kde je limit na maximální výši předpokládané hodnoty zakázky do šesti milionů korun bez DPH. Vítězná firma ale nabídla více, což bylo podle městského úřadu porušením zákona a důvodem k potrestání úředníků sedících ve výběrové komisi. Ti měli prý upozornit město, že se tak stalo a neučinili tak.

Zajímavé je, že v téže komisi byli přítomni i tajemník a tehdejší starosta Luboš Jedlička. Ani oni nikoho neupozornili na tento možný problém a nikdo je také nepotrestal žádnou důtkou ani jiným způsobem. Soud dospěl k jinému názoru než městský úřad, zákon porušen nebyl a s tímto se ztotožňuje i závěr kontrolního výboru českokrumlovského zastupitelstva, který už Deník zveřejnil (Čk Deník 6. listopadu 2010).

Stejně tak soud a posléze i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdily, že pro stanovení limitu veřejné zakázky jsou podstatné podmínky v době jejího podávání a nikoliv výsledný výběr a že komise pro výběr nabídek je ustanovena z odborníků, kterým je rozdíl mezi jednotlivými nabídkami a postup při výběrovém řízení znám, a že k porušení zákona nedošlo.

Tolik jazyk úřednický. Co na to zastupitelé a vedení města? Tajemník Jindřich Fadrhonc se před jednáním zastupitelstva nechtěl podle svých slov k věci příliš vyjadřovat. Ale podle všeho žádné pochybení úřadu nepřipouští.

Předseda kontrolního výboru minulého i současného zastupitelstva Stanislav Trnka na otázku, zdali se výbor bude kauzou opět zabývat, reagoval: „Ano, bude. Už dva členové se mne ptali, kdy budeme mít na toto téma schůzku.“

Kontrolnímu výboru sice podle něj nepřísluší hodnotit pracovně právní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tedy městským úřadem a úředníky, ale toto téma se podle Trnky na jednací stůl určitě v dohledné době vrátí.

Bez zajímavosti není ani to, že už v lednu roku 2010 potvrdila právnička kontrolního výboru ve zprávě z šetření této věci, že výběrové řízení na dodavatele Lazebnického mostu bylo a je v pořádku. Dodnes ale není dohledatelné, zdali byl tento materiál zastupitelům někdy předán nebo přečten.

A co na věc noví radní a zastupitelé? „Rozpočtové opatření jsme dostali na stůl v době, kdy už byly soudy ukončeny a dohromady i s platbou advokátům přesahuje osm set tisíc korun,“ potvrdil radní Tomáš Zunt.

„To, že je tato částka už zahrnuta do rozpočtového opatření, a předpokládáme, že bude schválena, to je jedna věc. Město musí zaplatit své závazky, které má po prohraném soudu. Nicméně tímto krokem celá kauza nekončí. Pravděpodobně na straně úřadu došlo k pochybení, protože soud jednoznačně určil, že výpovědi byly dány neoprávněně.

Co já mohu říci za sebe? Budu chtít, aby se tyto věci naprosto jasně zanalyzovaly a určilo se, kdo je za to zodpovědný. A aby se z toho vyvodily patřičné důsledky. Tohle se nemůže nechat být už proto, jak je rozpočet našponovaný. Nemůžeme jen tak vyhodit milion korun.“

Ačkoliv byl dosud citovaný pouze jeden úředník, soudy vyhráli úředníci dva. Těm je tedy přiznáno odškodné. Věc se ale týká i jiných úředníků, kteří byli potrestáni, dalo by se říci, kárně či disciplinárně, ale i přesto, že uvedené instituce potvrdily de facto i jejich nevinu, dosud jim nikdo z městského úřadu ani případné oficiální výtky neodebral, ale ani se jim neomluvil.

Autor: Zdeněk Zajíček

15.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 99 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 99 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Konstruktér - vzdělání středoškolské, vzdělání v oboru strojírenství. Pracoviště Mříč. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned nebo dle dohody. Mzda 98,50 - 105,-- Kč/h hrubého, 5 týdnů dovolené, penzijní pojištění. Náplň práce: konstrukce moderních zemědělských postřikovačů, provádění MKP výpočtů, změnová řízení, tvorba a vedení technické dokumentace, spolupráce s výrobou. Požadujeme: znalost NJ, nebo AJ na komunikativní úrovni, znalost práce na PC (3D modelování- Inventor výhodou, Excel, World, atd…) technické myšlení, komunikativnost, pečlivost, praxe v oboru nutná. Nabízíme: zajímavou práci u české firmy, dlouhodobou perspektivu uplatnění, samostatnou tvořivou práci, možnost profesního růstu a seberealizace, platové ohodnocení odpovídající náročnosti vykonávané práce. Kontakt: volejte od 6:00 do 14:45h Jitka Sikutová, tel: 606 276 797, email: sikutova@agrio.cz. Ověřená 19.4.2018.. Pracoviště: Agrio mzs s.r.o., 382 03 Křemže. Informace: Jitka Sikutová, +420 606 276 797,380 721 122.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Částečná znalost NJ podmínkou. Kontakt: p. Bittner, tel.: 724 327 727. Ověřeno dne 20.4.2018.. Pracoviště: Clondike company s.r.o. - pracoviště, Českobudějovická, č.p. 778, 382 41 Kaplice 1. Informace: Bittner, +420 724 327 727.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč CNC strojů - vzdělání vyučení technického nebo strojírenského směru, praxe výhodou. Obsluha CNC strojů a frézy, znalost programování na CNC strojích. Znalost problematiky plošného tváření kovů za studena. Práce s postupovými a tlakovými nástroji. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého, 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač excentrických a hydraulických lisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Seřizovač excentrických a hydraulických lisů - vzdělání střední odborné s výučním listem (strojírenského/technického směru). Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 20.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxe min. 1 rok ve strojírenském oboru, znalost technické dokumentace. Náplň práce: seřizování excentrických a hydraulických lisů/strojů. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život, je prý skvělý

Auto není trezor. Ilustrační foto.

Někdo ukradl z nezamčeného auta doklady a peníze

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Malontští v derby u hranic obrali lídra o dva body

Českokrumlovsko – Na okresních trávnících se ve fotbalových soutěžích mužů hrálo třetí jarní kolo.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT