„Tento most podle nás mohl být už dávno hotový," vysvětlil Antonín Krák, jihočeský radní pro dopravu, důvod, proč rada posunutí termínu neodsouhlasila a firmu tak, podle smlouvy o dílo, čeká penalizace 15 000 korun za každý den opožděného předání díla. „Je to na firmě, která měla nasadit víc lidí a měla dodržet dané lhůty," řekl Antonín Krák. „Proto jsme termín o čtrnáct dnů, jak firma žádala, neprodloužili, a ta tak bude muset platit penále. A budeme se snažit být tvrdší i vůči dalším firmám," upozornil radní. „V rámci předávky stavby uděláme řádnou a důkladnou kontrolu." Jinou možnost, jak firmu postihnout, prý kromě penalizace radní nemají.

„V pondělí od nás dodavatelské firmě odešel dopis s tím, že termín neprodloužíme," potvrdil Vlastimil Zikmund, technik Správy a údržby silnic JčK. „Původně tato firma chtěla prodloužit smlouvu o čtrnáct dnů, ale rada to odmítla, a tak budou mít, počínaje 30. květnem včetně, za každý den sankce."

Zástupci investora, tedy Jihočeského kraje, průběžně na kontrolních dnech dodavatele upozorňovali, aby práce urychlil a nasadil na ně víc lidí, že jinak termín nestihne, ale marně. „Teď už je to na firmě, termín předání byl 29. května a další nemají. Jakmile stavba umožní bezpečný provoz, bude zažádáno o kolaudační souhlas," doplnil Vlastimil Zikmund. „Tento proces ale nějakou dobu trvá, takže se vydá například rozhodnutí o zvláštním či o předčasném užívání."

„Jsme tu všichni opravdu naštvaní," konstatovala starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. „Uzavření s sebou nese nemalé náklady nejen pro obec, ale hlavně pro občany. Pohonné hmoty jsou čím dál dražší a objížďky nejsou zrovna krátké. Je mi strašně líto občanů i podnikatelů za mostem." Pokutu podle starostky měla firma dostat už dávno. „Rodily tam tři maminky, jedna paní musí jezdit každý den dvakrát denně do školky, a kdyby to měla firma platit, asi by se hodně divila. Je to hrozné, je mi líto hlavně těch lidí, že musí platit. A kdo jim to kdy vrátí? Nejhorší přístup, co jsem kdy zažila. Jenom výmluvy," uzavřela starostka.