Počet lidí hledajících práci přesáhl v lednu na Českokrumlovsku neuvěřitelných 4000.

Přesný počet uchazečů o práci na konci měsíce činil 4059. „To je absolutně nejvyšší číslo v historii českokrumlovského úřadu práce,“ konstatoval v úterý vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák.

Z toho počtu je 1837 žen, což je poněkud překvapující, neboť to znamená, že je momentálně bez práce více mužů než žen. „To určitě ovlivnil fakt, že na zimu pustily z práce spoustu chlapů stavební firmy,“ vysvětlil Luboš Mlčák.

Nezaměstnanost v regionu tedy činí 11,09 procenta, což je tradičně nejvíc z Jihočeského kraje. Nicméně Krumlov neměl v jižních Čechách nejvyšší přírůstek nezaměstnanosti. Ten postihl Jindřichohradecko, po něm také Písecko či Prachaticko.

Hlavní kámen úrazu tkví v tom, že podniky na Krumlovsku mohou v současnosti nezaměstnaným nabídnout jenom zoufale málo volných míst. Úřad práce jich měl v lednu nahlášeno pouze 105.

Na jedno místo připadá 40 lidí

Žádný div, že tím pádem dosáhl českokrumlovský region dalšího historického maxima. Na jedno volné místo připadalo v lednu 38,7 uchazeče!

To je třikrát vyšší číslo než před rokem. „To je největší problém – lidem přihlášeným na úřadu práce prostě není co nabízet,“ řekl Luboš Mlčák. Přesto je v evidenci úřadu velký pohyb lidí, takže se přece jenom daří lidi umisťovat.

Například v lednu propustila 17 lidí firma Ertl, 23 lidí Swietelsky, 11 lidí akciovka Lesy Vyšší Brod. Ale kupodivu našly se i firmy, které naopak zaměstnance přibíraly. Jako osm lidí firma Engel, devět Fronius a dokonce 26 pracovníků Schwan Stabilo.