Stále však v okrese zůstává nezaměstnanost nejvyšší v kraji. V něm celková nezaměstnanost poklesla na 5,3 procenta. V Prachaticích je dokonce pouze 4,1 procenta.

Na konci dubna 2015 prostřednictvím okresního úřadu práce hledalo zaměstnání 3252 lidí, z toho 1667 žen a 1585 mužů, oproti 4007 lidem v loňském roce.

Jednou z uchazeček o stálé zaměstnání, které se pravidelně chodí na úřad hlásit, chtějí-li, aby za ně stát zaplatil sociální a zdravotní pojištění a pomohl jim s nalezením práce, je i čtyřiačtyřicetiletá Růžena Kartáková 
z Loučovic. „S úřadem práce jsem spokojená, ani té byrokracie není hodně," pochvalovala si. „A práci se nám sehnat opravdu snaží. Teď mám jenom brigádu, takže jsem tu evidovaná." Postěžovala si, že v Loučovicích žádné velké možnosti zaměstnání nejsou a že někam dojíždět je složité. „Nejsou spoje. A když nám pracák něco najde, tak to bude i s ubytováním a se vším. Brigádu jsme si s kamarádkami našly samy. Na úřadu práce jsem už rok."

S nadějí, že se jí podaří najít trvalé zaměstnání, na úřad práce (ÚP) každý měsíc dojíždí i třiadvacetiletá Irena Nekolová z Frymburka. „Tady mi vstříc vycházejí určitě," zhodnotila práci zaměstnanců ÚP. „Jsem tady už něco přes rok. Dobré je, že když třeba já něco pokazím, tak mi tady pomůžou."

Podle ní je to na českokrumlovském ÚP lepší než na tom českobudějovickém. „S přítelem bydlíme v Českých Budějovicích, ale na pracáku jsem zůstala zaregistrovaná raději tady, protože v Budějovicích byl na ÚP evidovaný přítel a tam to podle něj nebylo nic moc. Tady mi mnohem víc pomáhají. I práci mi pořád shání." Z krumlovského úřadu jí každé dva měsíce přicházejí nabídky na zaměstnání. „Někam mě pravidelně posílají. Teď jsem si naštěstí našla alespoň brigádu, takže jsem ráda i za ni," svěřila se Irena Nekolová.

Krátce před odchodem do penze o práci přišel Miroslav Toman z Českého Krumlova, kterému je 62 let. „Jsem půl roku před důchodem. Celý život jsem měl slušné zaměstnání, takže jsem tu víceméně jenom zaevidovaný," přiblížil, proč v úterý ráno na ÚP přišel. „Nemám tady s nimi problém. Vychází mi vstříc. Všechny podpory a to, na co mám nárok, jsem dostal. Teď si budu žádat o předčasný důchod, tak si jdu pro potvrzení."

Kromě sezónních prací, díky nimž Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 30. dubnu 2015 491 585 uchazečů o zaměstnání, což je o 33 730 méně než v březnu a o 83 323 méně než v dubnu 2014, ke zlepšující se situaci přispívá také oživení ekonomiky. Ale nejenom to. „Na vývoji nezaměstnanosti se pozitivně podepisuje také široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti," míní mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková, „a také proaktivní komunikace se zaměstnavateli a stále širší portfolio projektů určených konkrétním skupinám uchazečů o zaměstnání."