Na konci ledna jich v okrese bylo 1856 z celkových 3930 uchazečů evidovaných na českokrumlovském úřadu práce. Nezaměstnanost 
v okrese pořád ještě roste, 
v lednu se vyšplhala na 9,2 procenta.

Jednou z žen bez práce je Vlasta Pejšová z Českého Krumlova, která na úřad dochází už šest let. Podle jejích slov to mají ženy s dětmi těžší. „Dokud byly děti malé, neměla jsem to jako samoživitelka lehké, neměla jsem ani hlídání, abych mohla pracovat," uvedla. Hned po mateřské dovolené se nechala zaevidovat na úřadě práce, pak měla rok práci, ale měla začít pracovat na směny, což bylo vyloučené, proto se na úřad práce vrátila. Teď se jí podařilo sehnat na rok práci na dohodu. „Jsem ráda alespoň za to. Na úřadě práce každý měsíc dokládám příjem. Stát za mě platí sociální 
a zdravotní pojištění, podporu ale žádnou neberu."

„Všechny rekvalifikační kurzy jsou samozřejmě určené pro ženy i pro muže, nelze je dělit podle pohlaví," ujistila Petra Havlíčková, odborná poradkyně v oblasti rekvalifikace z českokrumlovského úřadu práce.

„Všem ženám automaticky nabízíme školení v gramotnosti pro elektronický trh práce a v počítačové gramotnosti," dodala Petra Havlíčková.

Mezi ženami čekajícími na pohovor byla včera Alena Oldřichová. „Jsem tu poprvé a netuším, co mě čeká. Podnikám v oblasti kosmetiky a potravin," vysvětlovala. Kvůli nedostatku zakázek přes zimu pozastavila živnostenský list. O rekvalifikaci neuvažuje. „Zhruba do konce března budu na ÚP a pak zase začnu podnikat. Jezdím často i po výstavách, ale letos se zima nějak prodloužila a není zatím nic, tak to musím nějak překlenout," dodala Alena Oldřichová s tím, že podnikání je trochu sázka do loterie. Je proto ráda, že jí stát v měsících, kdy nemá zakázky, pomůže.Naopak žena z Větřní, které je 55 let a nechce jmenovat, patří mezi dlouhodobě nezaměstnané. „Už jsem na úřadě vedená tři roky, jsem v částečném invalidním důchodu, ale než jsem šla na operaci, celý život jsem pracovala," řekla. Podporu v nezaměstnanosti už nepobírá a na úřadě se musí pravidelně hlásit. „Do důchodu mám ještě daleko, asi šest let. Teď mi práci nenabízí, protože marodím s rukou a jsem i po operaci zad," dodala. V této těžké době je o to radši, že manžel práci má. „Už 36 let pracuje v papírnách ve Větřní, jen pět měsíců nepracoval, když byly papírny zavřené," řekla.

V čekárně s ní byla i její dcera. „Jsem tu také evidovaná, ale chodím na brigádu, dělám pokojskou, takže podporu neberu a nosím sem potvrzení o příjmu," uvedla. Uchazeči o zaměstnání totiž mohou pracovat na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, měsíční odměna ale nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy, tj. 4 000 korun.

Autor: Zuzana Gabajová