Kupříkladu další burza práce se koná dnes v českokrumlovské firmě Schwan-Stabilo, která se zabývá výrobou dřevěných tužek a pastelek nebo výrobou a montáží školních a kancelářských potřeb z plastu. „V prosinci roku 2014 dopadla tato akce výborně. Zúčastnilo se jí okolo 25 lidí, z nichž asi čtvrtina u nás získala zaměstnání. I my jsme byli spokojeni," pochvaluje si personální referentka Barbora Tundrová „Naši firmu navštívili v den burzy práce. My je seznamuje s podrobnostmi, s výrobou a provozem, oni nám vyplní dotazníky. Po prosincové burze jsme přijali sedm, osm nových lidí," řekla Barbora Tundrová.

Projekt Rozvoj služeb v oblasti volných pracovních míst koordinuje českokrumlovský úřad práce. „Tento projekt, zahrnující burzy práce, které vznikají na základě spolupráce Úřadu práce Český Krumlov a jednotlivých firem, se intenzivně rozvíjí od loňského jara. Průměrně takto zorganizujeme měsíčně okolo deseti burz práce. Našim cílem je oslovit zaměstnavatele, protože ti již nemají ze zákona povinnost nahlašovat volná místa. I to byl důvod, proč volných míst pro uchazeče o zaměstnání poslední dobou dosti ubývalo. Teď se však dá říci, že oproti roku 2013, kdy bylo v okrese Český Krumlov průměrně 250 volných míst, se zde v roce 2014 navýšil počet volných míst na průměrných 434," řekl odborný poradce Luboš Mlčák.

Díky oslovování firem se takřka zdvojnásobila nabídka. Burzu chystá také největší zaměstnavatel v regionu, jímž je s více než šesti sty lidmi kaplická strojírenská společnost Engel. Tamní personalistka Karolína Klimešová poznamenala: „Myslím si, že spolupráce s úřadem práce byla loni velmi dobrá. Navážeme na ni i letos. Burzy práce chystáme v kaplickém Engelu vždy jednou za čtvrtletí. Vybíralo se tehdy asi ze dvaceti uchazečů, nabídku dostali tři čtyři lidé. Nyní poptáváme dlouhodobě svářeče, také lakýrníky nebo strojní konstruktéry, obsluhu ohraňovacího lisu či elektrotechniky."

Michal Šusták, personální manažer firmy Engel, doplnil okolnosti spolupráce s úřadem práce: „Nebývá to běžné. Pracovníci úřadu nás v listopadu příjemně překvapili svojí návštěvou. Burza práce se připravila celkem rychle – uskutečnila se 4. a 5. prosince. Díky tomu se podařilo sehnat mimo jiné dva svářeče, máme i dva kandidáty na elektromechaniky. Je to potěšitelný fakt i z toho důvodu, že ke konci roku mnoho lidí nechce nastoupit do nové práce." 

Bližší spolupráci firem či podniků a uchazečů zprostředkovává Luboš Mlčák. I on je rád, pokud se burza vydaří: „Samozřejmě, že to není jenom odraz toho, že objíždíme firmy. Uchazeči podepisují formuláře, souhlasí-li s tím, že údaje o nich poskytneme potenciálním zaměstnavatelům. Firmám vybíráme lidi ze seznamů uchazečů. Zaměstnavatelé si je mohou potom sami obvolat. Na dohodnutý termín sezveme nezaměstnané většinou přímo do firem, kde dochází k dalšímu výběru. Pokud se zorganizuje burza práce, můžeme tam poslat i kohokoliv dalšího z uchazečů."

Burzy vyvolané Úřadem práce Český Krumlov díky asi dvaceti návštěvám podniků za měsíc zdá se sklízejí úspěchy. Nejprve se zaměřili na zemědělství, nyní přes zimu na průmysl, brzy zjara začnou oslovovat hlavně stavebnické obory nebo monitorovat služby. Důraz je kladen na výrobní společnosti.

Autor: Pavel Pokorný