Růst nezaměstnanosti na Českokrumlovsku se v březnu zastavil. A to i navzdory tomu, že prakticky v celé republice počet lidí bez práce vzrostl – kromě čtyř regionů, kde naopak šla nezaměstnanost dolů.

A mezi ně se překvapivě řadí i Českokrumlovsko. Za to očividně může nástup turistické sezony. Nezaměstnanost klesla z únorových 8,68 na březnová 8,59 procenta. O práci se tedy nyní uchází 3137 lidí, mezi nimiž je 1482 žen a 443 lidí se zdravotním postižením.

„Oproti loňsku, kdy jsme měli v březnu 2620 uchazečů, je to nárůst, ale pořád se nejedná o nijak dramatický počet. Například v roce 2007 jsme evidovali 3234 lidí a rok předtím dokonce 3653,“ uklidňuje vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce.

Nicméně počet volných míst jasně naznačuje, že situace zdaleka není růžová. „Těch je strašně málo. Nyní máme nahlášeno 182 míst, což je bída. Vždyť před rokem, tedy loni v březnu, jsme jich mohli nabízet 842,“ řekl Luboš Mlčák. Tak málo volných míst evidoval úřad práce naposledy v prosinci roku 1999, kdy jich bylo k dispozici jenom 149.

Skladba současných volných míst hovoří za vše. Poptávka je teď především po číšnících, servírkách, po množství kuchařů, recepčních. Požadavky jsou i po několika zednících a tesařích, také lékařích. To svědčí o tom, že turistická sezona začala. Zato strojírenství stagnuje. Pryč jsou doby, kdy byla na Českokrumlovsku měsíc co měsíc sháňka po stovkách montážních dělníků a pracovníků v kovovýrobě, zájem už vyprchal i o stovky šiček.

„V současnosti evidujeme pro šičky pět volných míst a pět volných míst pro pracovníky do strojírenství včetně soustružníků,“ konstatoval Luboš Mlčák.