Pokud jde o volná místa, úřad práce jich na konci září evidoval 1184. Pro absolventy škol jich bylo 364. Na úřad práce pravidelně dochází také dvacetiletá Jana z Českokrumlovska. Studovala střední ekonomickou školu, ale nedařilo se jí u maturity. Písemné zkoušky má úspěšně za sebou, u ústních ale pohořela, je totiž podle svých slov velká trémistka a nedokáže ani pípnout. „Nepovedl se mi ani zářijový termín, takže jsem se ve druhé půlce září zaevidovala na úřad práce," popisuje Jana. „Ústní maturitu budu znovu skládat v květnu, písemky už opakovat nemusím." Přes léto byla Jana ještě vedená jako studentka, od září je v evidenci ÚP. „Podporu ale neberu, stát za mě platí jenom sociální a zdravotní. Chodím na brigádu a jezdím na doučování."

Ale ani úspěšní absolventi škol podporu, pokud si během školy nevydělávali, nedostanou. „Ti, kteří v posledních dvou letech pracovali alespoň dvanáct měsíců, nárok na podporu mají," řekla Jindra Vávrová, vedoucí oddělení zprostředkování z českokrumlovského ÚP.

„Záleží jenom na nich, jsou i tací, kteří v průběhu studia měli pracovní poměr," řekla pracovnice ÚP, „například moje dcera, která ale na ÚP evidovaná není, každé ráno roznášela noviny. Měla to opravdu jako pracovní poměr, takže by nárok na podporu v nezaměstnanosti měla."

Na Českokrumlovsku je podle portálu Ministerstva práce a sociálních věcí v současné době 345 volných míst pro absolventy. Na některá z nich není ani nutné mít konkrétní školu. Například přípraváře zpracovatelských strojů hledají v holubovském Grafobalu.

„Upřednostňujeme, když budou mít uchazeči nějaké technické vzdělání, třeba automobilní nebo strojařské," vysvětlila personalistka Kateřina Anderlová. „U přípravářů je důležité, aby byli zruční a uměli zacházet se stroji, práci jich u nás najde třeba pět. Nemusí mít ani maturitu, stačí výuční list." V Holubově ale hledají také dělníky ve zpracování, kteří žádné zvláštní požadavky na vzdělání splňovat nemusí. „Těch bychom brali klidně deset," dodala personalistka.

Čerství absolventi střední školy se mohou stát i instruktorem lyžování nebo snowboardingu. „Může to být absolvent jakékoli střední školy, důležité pro nás je, aby měl kladný vztah k dětem," potvrdil Stanislav Hohl z Lipno Servisu. „Pokud u nás budou chtít pracovat, projdou kurzem, který je pro zájemce zdarma. Na něm zjistíme, jestli se pro tu práci hodí, nebo ne." Uchazeči se na kurzu naučí nejen techniku lyžování, ale hlavně metodiku výuky dětí. „Ale je to práce jenom na zimní sezónu," upozornil Stanislav Hohl.