To znamená, že na Českokrumlovsku budou zavřené supermarkety jako Kaufland a Tesco.
Budou ale otevřené některé menší prodejny, jako českokrumlovská pekárna Nodes a prodejny Jednoty v Českém Krumlově v Kaplické ulici (7 až 11.30 hodin) a na Latráně od 7 do 13 hodin. Ostatní prodejny Jednoty Kaplice v okrese budou zavřené.

Přestože zákon má dát více prostoru malým prodejcům, ti budou v některých případech nuceni zavřít tak či tak. Týká se to především drobných obchodů ve velkých nákupních střediscích. Povinné zavření obchodů se v Českém Krumlově bude týkat všech velkých supermarketů, pro ostatní nájemce se neotevře Tesco ani Kaufland.
Neznamená to ale, že přinejmenším někteří prodejci volno neuvítají.

„Jsme rádi, že budeme s rodinou," prohlásila vedoucí prodejny s květinami Tereza Ebenhöhová. „Když budou lidi potřebovat kytku, tak si přijdou den před tím nebo potom," soudí květinářka. Sama by uvítala ještě více volna. „Ať klidně zavřou i v neděli," dodala Ebenhöhová s úsměvem.

Protiargumentem někdy bývá naopak zájem prodavaček přivydělat si na příplatcích za práci o státním svátku. Ze zákona jim totiž zaměstnavatel musí dát buďto placené volno v náhradním termínu anebo příplatek minimálně ve výši průměrného výdělku.

S povinným volnem souhlasí i nájemce prodejního prostoru v Tescu a majitel obchodu s telefony Jan Procházka. „Rád si volno užiji," uvedl. Ztráty tržeb se nebojí.
Avšak ani pro zákazníky nebude jeden den bez supermarketů problém. „Myslím si, že kdyby bylo zavřeno tři dny i o Vánocích a podobných svátcích, tak nikdo hlady neumře," prohlásil zákazník Michal Sklenička. Volný den si dokáže užít lépe než nakupováním. „Půjdu raději sportovat, na procházku nebo dělat nějakou práci na zahradě. Zavřený supermarket mi opravdu nevadí," dodal. Přidává i zkušenost z Rakouska. „Tam je to normální. O svátku se zavře, a přes to nejede vlak."

Velká obchodní centra se nejvíce bojí ztráty tržeb právě ve dnech, kdy mají lidé volno a na nákupy vyráží relaxovat. Panují také obavy, zda několik státních svátků není pouze začátkem a zda nebude nakonec povinně zavřeno třeba i v neděli.

Jaký vliv bude mít omezení provozu velkých řetězců na drobné podnikatele, zatím nelze jasně říct. Na jedné straně ubude konkurence, na straně druhé vyrazí méně lidí za nákupy obecně.