Pár dní po Novém roce začaly ovšem po Českém Krumlově probleskovat informace, podle nichž v tomto ohledu není vše v pořádku a, kromě jiného, byl spuštěn provoz i přes zákaz České inspekce životního prostředí.

Stavební povolení na nový kotel vydal stavební úřad v červnu 2009. V říjnu 2011 byla povolena i změna stavby. Na konci listopadu 2012 povolil úřad zkušební provoz na dva roky.

Nic takového ale není pravda, vyvrací fámy Jindřich Beznoska, předseda představenstva společnosti Carthamus, která Energoblok vlastní.

„Mám informace, že na Českou inspekci životního prostředí přišlo anonymní udání. Ta nám ale nemohla nic zakázat, protože se k tomu ze zákona nevyjadřuje," dodal Jindřich Beznoska a následně problém osvětlil.
Celý minulý rok firma budovala v Energobloku nový biomasový kombinovaný zdroj elektrické energie a tepla, který bude spalovat biomasu a nebude tedy odkázán na dovozovou cenu plynu.

Podle některých informací, které nyní kolují mezi lidmi, má Energoblok jiný filtr, než který tam původně měl být. To sice Jindřich Beznoska připouští, nicméně dodává, že se jedná o filtr výkonnější a že díky němu splňuje kotel už nyní  přísnější limity, které by měl oficiálně splňovat až v roce 2016.

Celý článek si můžete přečíst ve středečním vydání Českokrumlovského deníku.