Zatímco senátní volby přinesly své výsledky systémem vítěz bere vše, u voleb komunálních může být situace úplně jiná.

Ani vítězství v komunálních volbách totiž nemusí úspěšné straně zaručit, že obsadí, případně udrží například post starosty. Navíc přinášejí tyto dny určité bezvládí a dokud se místní politici nedohodnou na tom, jak a kudy po volbách dál, zažívají některé obce i města podstatné ochromení své činnosti.

„V současné době dostalo město nabídku od celní správy na zakoupení garáže,“ nastiňuje například starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák s tím, že by obchod mohl proběhnout i za pro město výhodných podmínek. Ale není možné na něj zatím reflektovat. O majetkových záležitostech rozhodují zastupitelstva a ta stará už neexistují, nová ještě nezasedla. A to není případ jen Vyššího Brodu.

„Nemůžeme vlastně skoro nic,“ uvedla v úterý naprosto výmluvně starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. Také ona čeká na výsledky koaličních jednání a na to, zdali bude svůj post zastávat dál.

„Obec nyní nemá ani zastupitelstvo, ani místostarostu. Řídí se tak, že se dělá jen to nejnutnější, nemohou se vypisovat výběrová řízení, ani zadávat zakázky, nic,“ říká Helena Panská. Částečnou výjimkou jsou pouze případné krizové situace a živelní pohromy.

Do nadcházejícího pátku musí obce a města vyčkat na to, zdali se někdo neodvolá ke krajskému soudu s případným napadnutím výsledků či průběhu voleb.

Teprve poté se mohou už známé výsledky vystavit na oficiálních vývěskách. Tam musí ze zákona viset týden. „Pokud by vše probíhalo optimálně, svoláme nové zastupitelstvo na osmého listopadu,“ doplnil v úterý starosta Frymburka Oto Řezáč. „Je to dlouhá doba, je to vakuum, nikdo nic nepodepíše, nikdo nic neudělá, nevyřídí,“ dodává Oto Řezáč.

Jedinou šancí je podle něj změna zákona. „Systém, který tu máme, je přebyrokratizovaný a dříve či později se může zbortit jako domeček z karet,“ míní frymburský starosta k tématu dlouhých lhůt a zákonů.

Další brzdou mohou být koaliční jednání místních politiků, která mohou přinést situaci známou i z takzvané vysoké politiky, totiž že se méně úspěšné strany spojí proti straně vítězné a takto vzniklá koalice naprosto zásadně otočí výsledky voleb navzdory původně rozdaným kartám.

Takřka nikde v českokrumlovském regionu nemají na radnicích ještě jasno. Až na výjimky, jakou byla ihned po volbách Přední Výtoň. Z tamní radnice prakticky ihned po oznámení výsledků zaznívalo, že si obec udrží svůj směr naznačený v posledních letech.

V naprosté většině případů ale zaznívají z ostatních míst stále stejné věty. „Jednání probíhají, každý den jedno i dvě,“ řekl lídr vítězné ČSSD v Českém Krumlově Dalibor Carda. Ani tady ještě zdaleka není rozhodnuto o povolebním obsazení postů na radnici.

Český Krumlov má ovšem výhodu, že v případě potřeby může být svolána ještě dosavadní rada města a na postech starosty i místostarostky stále fungují ještě na plný úvazek dva politici.