V krásném prostředí nové knihovny v Kaplici byla pro dvacítku dětí skvělým zážitkem. „Víc dětí jsme nebrali, dvacet je počet tak akorát,“ dodala vedoucí knihovny Jiřina Kostková.

S dětmi strávily noc čtyři knihovnice, které rozdělily děti do čtyř part, se kterými pracovaly.

Děti čekaly hry, soutěže, hádanky. Například si každá skupina nejprve společně přečetla některý z příběhů pejska a kočičky a pak ho pantomimicky předvedla ostatním, aby hádali, o který příběh jde. Děti ale čekalo také kuchtění po vzoru pejska a kočičky. „Budou dělat smetanový dort,“ prozradila Jiřina Kostková.

A když pokročila doba, vydaly se děti ven na dobrodružnou výpravu. Netušily, kam je výprava zavede, na to měly přijít. Noční cesta je přivedla do budovy bývalé knihovny, kde byl pro děti ukrytý poklad.

Když přišel čas na spaní, děti, už zase zpátky v nové knihovně, rozbalily karimatky a spacáky, stejně tak paní knihovnice a obklopeny množstvím knižních hrdinů kolem sebe spaly až do rána. Ráno jim jedna z knihovnic doběhla do pekárny pro čerstvé pečivo. „To už je tradiční ranní rituál na rozloučenou. Společná snídaně – rohlíky s máslem, marmeládou a čaj,“ dodala s úsměvem Jiřina Kostková.