Spolu s nimi na místo dorazili také motorkáři z celých Čech. Parta motorkářů z Prahy vyrazila už dnes ráno, aby se se zástupci ruského motorkářského klubu Noční vlci potkali na česko – německé hranici ve Strážném. Odtud pak celá kolona pokračovala do Vitějovic, kde společně se zástupci Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska položili květiny.

Jízda Nočních vlků

Na místě se shodli, že pietní akt a vůbec jízda Nočních vlků nemá nic společného s politikou, ale jde pouze o vzpomínku na události, které se odehrály na konci druhé světové války. „Neděláme politiku. Motorkáři mají dva dny strávit v Praze, sami nás požádali, zda by mohli být u nějaké akce, kterou pořádá náš kozácký svaz," vysvětlil ataman Mikhail A. Dzyuba.

Maxim Novikov pro Prachatický deník připomněl, že Rusové osvobozovali Čechy a Evropu od fašismu. „Vzpomínáme na ty, co padli ve druhé světové válce. Právě tento okamžik je důkaz přátelství národů. Jde o poselství pro další generace. Chceme, aby se lidé družili, ne válčili," řekl. Zástupci ruského klubu Noční vlci dnes a zítra mají
v plánu návštěvu Prahy, jejich cesta pokračuje zase v pátek. „Jedeme do Berlína," 
řekl Maxim Novikov.

13.28 hodin: Na Prachaticko přijeli dva členové ruského motorkářského klubu Noční vlci, k nim se přidalo 10 motorkářů z Karlovarska a Chomutovska. Na místě jsou i bikeři z Prachatic. Zatím se vítají na benzinové stanici, podávají si ruce. Na vitějovické křižovatce U Stopařky chtějí položit květiny jako vzpomínku na setkání armád při osvobozování Prachaticka v roce 1945.

Motorkáři, kteří se v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války vydali na kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína, kde během víkendu navštívili někdejší nacistický koncentrační tábor v Dachau nedaleko bavorské metropole.
Noční vlci měli na Prachaticko dorazit od Rozvadova, kde překročili hranice do České republiky. Část měla jet směrem na Prahu a část se odpojit a přes Plzeň do Vitějovic. Ve Vitějovicích se Noční vlci objeví dnes 5. května okolo poledne.
Podle původního záměru by měli motorkáři z Bavorska pokračovat přes Prahu do saského Torgau, kde se 25. dubna 1945 na Labi setkala americká a sovětská armáda. Cesta Nočních vlků Evropou by měla skončit 9. května v Berlíně. Tam údajně chtějí oslavit konec druhé světové války a porážku nacistického Německa.
Během dneška okolí vitějovickéh památníku upravovali zaměstnanci obecního úřadu. Ve čtvrtek 7. května tam totiž tradičně položí květiny zástupci americké ambasády a okolních obcí, včetně starosty Prachatic Martina Malého.


Historie památníku u Vitějovic sahá do roku 1946. Rok po válce, přesně 5. května 1946, obyvatelé Vitějovic uctili památku osvoboditelů a odhalili mezi stromy pomník, který měl připomínat setkání pěti armád. Kámen s černou deskou, jíž vévodí nápis Pravda vítězí měl ale osud pohnutý. Právě na místě, kde se kříží dvě hlavní silnice z Prachatic do Netolic a Vitějovic do Svojnic, měl připomínat, že vítězná americká armáda tam 9. května zastavila prchající armádu německou a maďarskou. V místě si pak podle historických materiálů o několik dní později podali ruce hrdinové ruské a americké armády. Text na pomníku u křižovatky to jen dokládá.
Původní pomník vydržel na svém místě až do roku 1985. Kámen byl totiž použit jako stavební materiál při stavbě mostu u nedalekých Hracholusk a dnes po něm šlape kdekdo. Více najdete: http://prachaticky.denik.cz/zpravy_region/pt_vitejovice20100506.html

Noční vlci- nejstarší ruský motorkářský klub.
Klub v současnosti řídí přítel ruského prezidenta Vladimira Putina, Alexandr Zaldostanov přezdívaný Chirurg. Ačkoliv se klub označuje za apolitickou organizaci, aktivně Putina podporuje a je s ním v kontaktu. Klub má asi 5000 členů a řídí se přísným vojenským řádem. Ruští liberální novináři klub označují za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry.