Cyklomapu, která bude obsahovat čtyřicet okruhů pro rodiny s dětmi, seniory a sportovní jezdce v celém regionu od Stožce po Rožmberk, vydá Turistický spolek Lipenska na jaře.

Chybět v ní nebude ani unikátní trasa. „Nová cyklo᠆stezka v Černé je jedním z nejatraktivnějších lipenských úseků,“ říká předseda spolku Jiří Mánek. „Vlastně to ani není cyklostezka, spíše takový kilometrový balkon nad jezerem s exkluzivním výhledem.“ A podotýká: „Aktivity Černé v Pošumaví jsou v tomto směru obdivuhodné. Věřím, že se v dohledné době i díky spolupráci s Frymburkem dočkáme dosud chybějícího cyklistického propojení těchto dvou významných lipenských obcí.“

Nová zahrada Domova pro seniory v Kaplici je unikátní.
Kaplický Domov pro seniory otevřel novou zahradu

Jak již Deník informoval, stezka kolem hráze je v provozu. „Součástí cyklostezky jsou i odpočinková místa, kde si mohou chodci sednout na lavičku, sledovat dění na lipenské přehradě a také mostek, pod kterým mohou proplouvat lodě,“ oceňuje Jiří Mánek.

První etapa nové cyklostezky v Černé v Pošumaví.
Cyklisty láká nová cesta vedle hráze v Černé, není ale hotová

Černá v Pošumaví plánuje její slavnostní otevření se začátkem cyklistické sezóny na jaře roku 2020. V příštím roce na ni naváže nová cyklostezka, která povede po břehu malého lipenského jezera dovnitř obce. Bude dlouhá necelých 700 metrů. Zčásti povede téměř po břehu, na pozemcích Povodí Vltavy. „Stavba má vyjít na 13 milionů korun, z 85 procent náklady pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ upřesnil mluvčí Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek.

„Stavět se začne v roce 2020, kdy trasu také dokončíme,“ říká starosta Černé v Pošumaví Irena Pekárková. . „Vše bude záležet na počasí. Součástí bude i tzv.chytrá lavička, kde si turisté mohou odpočinout, ale také si u ní mohou nabít telefon, její součástí je i wifi připojení. Stát bude přímo u cyklostezky.“ Dotaci na pořízení chytré lavičky poskytl Jihočeský kraj.