Historické centrum Zlaté Koruny mělo být už dávno rozkopané. Jenomže náročná rekonstrukce kanalizace, která byla podpořená dotací 25 milionů korun z Operačního programu životního prostředí a necelým milionem a půl ze Státního fondu životního prostředí, stále ještě nezačala.

A v nejbližší době s největší pravděpodobností ani nezačne. Starosta Milan Štindl si termín zahájení prací už raději ani netroufá tipnout.

„Bohužel už od srpna čekáme na potvrzení výsledku výběrového řízení ze Státního fondu životního prostředí. Stále čekáme a doufáme,“ posteskl si Milan Štindl.

Rychlost zahájení prací tedy závisí jen na rozhodnutí Státního fondu životního prostředí. Pokud bude shledáno na výsledku výběrového řízení nějaké pochybení, nové kanalizace se Zlatokorunští hned tak nedočkají.

„Věřím ale, že bude vše v pořádku. Pokud bude vyjádření pozitivní, předložíme k podepsání smlouvu o dotaci. Pak se můžeme hned pustit do práce. Jestliže se ale najde nějaký rozpor, budeme muset výběrové řízení zrušit a udělat nové, což bude zase trvat několik měsíců,“ vysvětlil Štindl.

Projekt rekonstrukce kanalizace v historické části Zlaté Koruny byl dotačně podpořen už na konci roku 2008. Poprvé se o započetí prací začalo mluvit v polovině loňského roku. Celkové zpoždění by naštěstí nemělo získanou dotaci nijak ohrozit.

Projekt kanalizace je pro lidi z obce velice důležitý. Dlouhou dobu se Zlatokorunští pokoušeli získat potřebnou dotaci, jenomže štěstí jim nepřálo. Nakonec se na ně usmálo ve třetí výzvě Operačního programu životního prostředí.

„Celý projekt bude podle mě důležitý pro celé životní prostředí,“ míní místní Tomáš Hora.