Těmito slovy se charakterizuje obec Nová Ves na svých oficiálních webových stránkách. A souhlasí s nimi i místní starosta Jaroslav Bauer.

Vývoj názvu obce

1379 - Nova villa
1483 - Nnowauilla
1541 - Nowa Wes
1562 - Novovesští

„Myslím, že tady opravdu máme poměrně hezkou přírodu. Však jsme také v Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Jezdí k nám hlavně hodně cyklistů. Samozřejmě záleží na počasí. Máme tady i ubytování, které sice není o veliké kapacitě, ale normální rodina si vystačí,“ řekl Jaroslav Bauer.

Případné návštěvníky by mohlo zajímat, že se nedaleko Nové Vsi nachází přírodní rezervace Jaronínská bučina se zbytkem podhorského smíšeného lesa přirozeného složení.

První písemná zmínka o Nové Vsi pochází z roku 1379. Obec byla tehdy vedena v soupisu poddanských vesnic pánů z Rožmberka. Původně se na místě nacházelo jen pár dřevorubeckých chalup. Středem vesnice se postupně stala kaplička.

„Žil zde lid veselý a zbožný. Dochované zvyky veselic, svateb i pohřbů to dosvědčují,“ uvádí na webu obce kronikář Karel Vocházka. „Dochovaná Boží muka vítala na cestách při příjezdu do obce. Nabádala k pokřižování, zastavení i zamyšlení. I smuteční průvod, který z obce doprovázel zemřelého, se u kapličky Božích muk zastavil a bylo zde poslední jeho rozloučení s vesnicí. Všechny čtyři výklenkové kapličky jsou v evidenci Státního ústavu památkové péče jako památkově chráněné objekty.“

O své kapličky se obec dokáže postarat i v dnešní době. V červnu letošního roku nechala čtyři zrekonstruovat. „Dostali jsme dotaci 216 tisíc korun, za kterou jsme opravili tři kapličky a kapli na návsi,“ upřesnil starosta Jaroslav Bauer.

Dominantou obce je také fotbalové hřiště, kolem kterého musí projet každý, kdo míří například na obecní úřad. I do něj Nová Ves poměrně nedávno investovala. Místní fotbalisté tak dostali pěkný dárek za slušné výkony.

„Kluci postoupili do vyšší ligy, jsou opravdu šikovní. Udělali jsme nové hřiště, novou trávu. Koupili jsme branky, střídačky a tak dále. Vše aby odpovídalo normám. Hřiště jsme také mírně rozšířili. Náklady projektu byly zhruba 130 tisíc korun, dostali jsme na to příspěvek z kraje,“ řekl Bauer.

Jak se mi žije v Nové Vsi?

V Nové Vsi bydlím už pět let. Je mi tu opravdu fajn. Vždycky říkám, že kde jsou starousedlíci, tam se žije pěkně. Lidé tu budují, přestavují, prostě tady bydlet chtějí. To je fajn. Lidé se tu už dávno naučili vycházet, takže jsou tu mezilidské vztahy opravdu dobré. Lenka Gonzálezová

V Nové Vsi samozřejmě fungují i dobrovolní hasiči. „Ale už to není, co to bývalo. Spousta lidí dělá v soukromém sektoru, každý má moc starostí. Jestli chtějí slušně vydělávat, musí pracovat i o víkendu. Pak nezbývá čas. Mnozí tedy přijdou jen na různá výročí, zadovádí si a tím to končí. Otázkou tedy je, jak sbor dobrovolných hasičů bude vypadat za pár let. Ale jinak jsou naši hasiči šikovní, to jim nemohu upřít,“ řekl Jaroslav Bauer.

Starosta je skeptický i vůči zásahové jednotce, která trápí také mnoho jiných malých obcí. „Nebyl problém ji sestavit. Horší je ale, aby se kluci dokázali sejít, když bude nějaký problém. Vždyť někteří dělají až v Českých Budějovicích. Ono ale stačí sedět na kombajnu za vesnicí. Než se sem dotyčný dostane, může být pozdě.“

Kultura v obci nechybí. Den dětí, masopust, dětský karneval, dlouhé roky v obci dokonce fungoval i ochotnický spolek. „Dá se ale říct, že má momentálně pauzu, protože není kde hrát. Nemáme ještě dodělaný sál v hospodě. Ale jsem za naše divadelníky moc rád. Myslím si, že je domácí kultura lepší, než přivezená. Když jsou do toho lidé zapáleni, je to jedině dobře,“ řekl Bauer.

Zábavy je v okolí Novoveska dostatek

České Chalupy - Jedinou osadou Nové Vsi jsou České Chalupy. V malé vísce žije třiadvacetiletá studentka Lenka Švarcová.

Na co bys do Nové Vsi nalákala potencionálního turistu?

Je tu hezká krajina. Nacházíme se mimo hlavní dopravní tahy, takže to tu není špatné pro jízdu na kole. Z nejbližších míst bych ráda upozornila na Holašovice a Kuklov.

Myslíš, že je na Novovesku něčím specifická příroda?

Ležíme v CHKO Blanský les. Spoustu plochy tu zabírají lesy, takže je to ideální třeba na houbaření. Terén je díky kopcům rozmanitý.

Můžeš představit České Chalupy?

Nejsme ucelená vesnice s typickou návsí. Domy tu stojí různě po samotách, pokud nepočítám samotný střed. Celkem jich je tu asi 21. České Chalupy se rozkládají podél horního toku Novoveského potoka. Také tudy vede cyklostezka.

Vidíš na Novovesku svoji budoucnost, nebo tě to táhne do většího města?

Nevadilo by mi tady dál bydlet. Vesnický způsob života mi vyhovuje. Myslím ale, že budu někde jinde. Náš dům není přece jenom nafukovací.

A není v tak malé osadě nuda?

Po okolí je tu zábav dostatek. Podle mě se spíš člověk nudí doma ve městě, než na vesnicích. Když bydlíš v domě se zahradou, je pořád co dělat. Je to ale asi o zvyku. Je pravdou, že mi město po dlouhé době také tak trošku chybí. Pak jsem ale zase ráda, že jedu domů.

Máš tam nějaká tajná místečka, kam se ráda vracíš?

Oblíbené místo mám na kopci nad barákem, odkud je moc hezký výhled. Jezdím také na kole okruh přes Jaroně a Buglatu.

Drží lidi v Nové Vsi nějaké zvyklosti?

Takové ty klasické záležitosti – na Velikonoce chodí koledníci, stavění májky, pouť…

Příští rok ti končí škola. Zvládáš ji zatím dobře? Už víš, co budeš dělat, až ji ukončíš?

Ve škole je všechno v pořádku. Zkoušky mám všechny. Nyní se musím jenom pustit do psaní diplomky. Snad se i ten poslední rok zvládne. Hlavně tedy státnice. Co budu dělat dál, to ještě nevím. S prací to žádná velká sláva není. Uvidím, co se naskytne.

Dojíždění do měst není příliš příjemné

Nová Ves – V Nové Vsi žijí přátelští a pracovití lidé, tvrdí místní dvacetiletá Vendula Borovková.

Jakými slovy bys popsala Novou Ves?

Je to malá krásná vesnička se dvěma rybníky v mikroregionu Podkletí, ležící v údolí obklopeném lesy.

Jací jsou místní lidé?

Místní lidé jsou přátelští a velmi pracovití.

Uchovaly se v obci nějaké tradice?

Tradičně se zde slaví Velikonoce, kdy děti chodí řehtat a barví se vajíčka. Na jaře tu ještě pálíme čarodějnice a stavíme májku. V létě si připomínáme Den dětí zábavným programem pro nejmenší obyvatele naší vsi a nejbližšího okolí. Na začátku letních prázdnin se každý rok koná pouť. Na začátku adventu se můžeme ohřát vánočním punčem při slavnostním rozsvícení vánočního stromku.

Je něco, co by chtělo v Nové Vsi zlepšit?

Bylo by dobré vyčistit rybník, aby se v něm dalo v létě koupat.

Vyhovuje ti vesnický život? Dá se v okolí najít dostatečné kulturní vyžití?

Vesnický život mi docela vyhovuje, ale je nepříjemné stále dojíždět do větších měst – do zaměstnání, do školy, k lékaři, na úřady…Ve vsi je kulturní vyžití jen příležitostné, ale v okolí je to lepší.