Již druhou Opatskou stezku ve středu otevřeli Vyšebrodští. Tato naučná stezka vede klášterním lesem po dávné cestě a nabízí řadu přírodních krás.
Opatská stezka by mohla napomoci vyššímu zájmu turistů o Vyšebrodsko. Ten kupodivu například dokázal zbrzdit i výbuch islandské sopky. Když se poměrně vzdálený islandský vulkán Eyjafjallajökull probudil, turistický ruch na Českokrumlovsku přišel o nemalou část své klientely.
„Květen jsme měli v návštěvnosti opravdu velice slabý, ještě slabší nežli vloni,“ přitakal převor vyšebrodského kláštera Justin Berka. „Měli jsme nahlášeno poměrně dost skupin francouzských turistů, ale kvůli erupcím vulkánu postupně své návštěvy rušili,“ vysvětlil.
Pro klášter jsou příjmy z turistického ruchu jedinou možností, jak si vydělat peníze na svůj provoz a tak cisterciáci nyní doufají, že podobně jako vloni se letní návštěvnost nakonec zvedne.
Trasa Opatské stezky II sleduje od vyšebrodského kláštera nově vyznačenou modrou turistickou trasu až nad sousední Loučovice. Na více než čtyřech kilometrech je umístěno pět informačních tabulí, které návštěvníky seznámí s mnoha historickými, přírodními i technickými zajímavostmi na stezce i v okolí.
„Stezka je poměrně dobře schůdná jak pro rodiny s dětmi, tak pro méně zdatné turisty,“ upřesnil ve středu Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí Lesů České republiky, které se na vybudování naučné trasy podílely.
„Z výchozího místa u Rožmberské brány kláštera návštěvník pozvolna vystoupá k poslední informační tabuli asi o 200 výškových metrů. U každého zastavení poskytují možnost odpočinku instalované lavičky a přibližně uprostřed stezky nalezne návštěvník zastřešené posezení,“ doplnil mluvčí.
Hned ve středu si novou trasu vyzkoušely děti ze Základní školy ve Vyšším Brodě.
Co může nová trasa v regionu nabídnout? „Já se těším na přírodu a nechám se překvapit tím, co tam ještě bude,“ okomentovala Nikola Vidláková a její spolužačky i spolužáci vydatně přizvukovali v podobném duchu.
Kromě přírodních krás jsou obě Opatské stezky I a II také možností, po které volají už dlouhodobě místní podnikatelé v turistickém ruchu: Je třeba prodloužit sezonu a nabídnout návštěvníkům i další důvody, proč navštívit Vyšebrodsko i mimo letní nebo zimní špičku.
Propojenost a nabídka stezky je víceúčelová. Od jednotlivých informačních tabulí mají turisté možnost vrátit se do Vyššího Brodu okruhem po některé z navazujících turistických značených tras a navštívit tak další místa v okolí.
Od poslední informační tabule návštěvník může buď pokračovat do obce Loučovice a využít k návratu zpět do Vyššího Brodu místní železnici nebo využít některou z mnoha turistických značených tras.
Pohled do historie
Kde se tady vlastně Opatská stezka vzala?
„Je to vlastně stará cesta vedoucí klášterním lesem,“ upřesnil revírník Miroslav Kubišta. „Nevíme přesně, k jakému účelu sloužila, možná hlavně k propojení Vyššího Brodu, Loučovic a Kapliček.“
Právě poslední zmiňované místo je už pro mnoho lidí dávnou minulostí. Poslední dům, přesněji kostel v Kapličkách, byl odstřelen v roce 1957. Jak ovšem revírník dodává, vítáni budou všichni turisté, ale pokud budou vyloženě pouze pěší, tím lépe.
Podle starosty Vyššího Brodu Milana Zálešáka jsou obě Opatské stezky zatím spíše předehrou pro zásadní akci. Tou by měla být připravovaná hornorakouská zemská výstava, která se v roce 2013 uskuteční kromě Freistadtu a Bad Leonfeldenu také ve Vyšším Brodě a Českém Krumlově.
„Společně s Lesy jsme vybudovali už jednu naučnou stezku na téma historie řemesel. Tou je Opatská stezka s pořadovým číslem I. Ta vede údolím Menší Vltavice k vodopádům svatého Wolfganga,“ shrnul ve středu Milan Zálešák.