Co s naší smuteční síní a celým hřbitovem? To je otázka, kterou si před dvěma položil architekt města Ondřej Busta. „Bude možná rekonstrukce, nebo bude lepší jít po letech neúdržby cestou nové síně?“ ptal se – s s kolegy došel k závěru, že rozhodně cestou nové síně. „Chceme hřbitov, který bude odpovídat svému městu a novému tisíciletí,“ řekl na červnovém zasedání zastupitelstva, když uváděl Ondřeje Hofmeistera z ateliéru projektil, který pomocí prezentace novou podobu hřbitova představil.

Hlavní „hvězdou“ prezentace byla nová prosklená kruhová síň, která by měla vyrůst v dnešním parčíku před hřbitovem a stát se jeho organickou součástí. „Na původním místě postavit nejde, byla by hrozně malinká,“ vysvětlil architekt.

Síň bude stát na pahorku místo památníčku. „Prosklená fasáda síně půjde i zavřít, pomocí závěsů apod., aby bylo možné v ní pořádat i intimní obřady, pokud by někdo nechtěl mít obřad obklopený přírodou,“ přiblížil Ondřej Hofmeister. „Kruhová síň má svou sílu a je velmi variabilní, co se týká vnitřního uspořádání.“

Zázemí síně má být oddělené, v nových budovách podél hřbitovní zdi, a budou tam toalety, prodejna květin, kanceláře nebo kamenictví. Oddělené zázemí se moc nelíbilo Petře Cimerhanzlové z krumlovské pohřební služby. „Myslím si, že to prostě není technicky možné,“ namítla. Architekt opáčil, že oddělené zázemí mají třeba ve Vyšším Brodě, v Protivíně, Blatné nebo Vodňanech a funguje to bez problémů.

Kompletní úpravy parku a síně vyjdou na víc než 50 milionů korun. „Je to balík, ale nebudeme dělat všechno najednou,“ doplnil místo-starosta Josef Hermann. „Letos začnou úpravy hlavních cest pohřebiště, ještě předtím částečně upravíme současnou síň. Bude trvat zhruba čtyři roky, než všechno doprojektujeme, povolíme a dostaneme se k realizaci nové síně.“

Realizace ateliéru

 

Ateliér projektil architekti razí spojení současného umění, designu, architektury a krajiny a získal několik významných cen za své realizace, jimiž jsou např.:

  • Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (hlavní cena novostavba Grand prix architektů 2009, stavba roku 2009)
  • Národní technická knihovna v Praze (cena Klubu za starou Prahu, cena státního fondu životního prostředí 2009, hlavní cena Grand prix 2010)
  • Centrum ekologických aktivit v Horce nad Moravou u Olomouce (hlavní cena Grand prix 2007, cena ministra životního prostředí 2007)