Se svými slovy zachází dokonce ještě dál. „Jsem si jist, že je to vůbec nejlepší přístroj svého druhu na světě,“ uvedl.
Krumlovský babybox je špičkově zařízený, k největším plusům patří například to, že kromě topení obsahuje i klimatizaci. Teplota tak bude po celý rok nastavena na 28 stupňů Celsia.

„Nerezový korpus má dvoudílná dvířka otvírající se po stisknutí jediného zeleně podsvíceného tlačítka samočinně poháněna servomotory,“ popsal Hess chod zařízení. „Po vložení dítěte se dvířka na pokyn váhového senzoru zase automaticky za 15 vteřin zavřou. Jejich zavírání je kontrolováno infrazávorou – fotobuňkou.“

Pokud by přece jenom došlo k sebemenšímu střetu s dítětem, dvířka se otevřou a následně se opět opatrně zavřou.
Vložení dítěte ohlásí signalizace do místnosti stálé služby. „Kde bude umístěna obrazovka sledující dění i teplotu v babyboxu včetně obrazu interiéru. Ten bude přenášen zároveň do osmi mobilních telefonů zdravotního personálu,“ nastínil Ludvík Hess, který je zároveň předsedou občanského sdružení Babyboxu pro odložené děti – Statim a Nadačního fondu pro odložené děti Statim.

Nešťastná matka, která se rozhodne své dítě odložit do babyboxu, nalezne na dvířkách přístroje zásuvku s vizitkami a ponaučením, že může kdykoliv během dne zavolal sociální pracovnici v Českém Krumlově a poradit se s ní. Stejně tak může kontaktovat i samotného Ludvíka Hesse, na něhož bude na vizitce také kontakt.

Babybox se nachází na budově vrátnice. Vede k němu cestička kolem plotu. Vedení nemocnice doufá, že lidé budou natolik rozumní, že zařízení nebudou zneužívat k věcem, pro které není určeno. „Bohužel na některých místech měli problémy, kdy si lidé pletli babybox s odpadkovým košem. Naštěstí tomu bylo jen ze začátku, nakonec se situace uklidnila. Doufám, že se u nás nic podobného dít nebude,“ zmínil Martin Maleček, vedoucí technicko-provizorního oddělení nemocnice.

Včerejšího slavnostního otevření se zúčastnilo mnoho zástupců měst a obcí z regionu, také náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská či Ludvík Hess. Babyboxu požehnal českokrumlovský farář Václav Pícha, kterému sekundovala krumlovská vikariátní katechetka Štěpánka Talířová.

Jaroslav Šíma nezapomněl zmínit kontroverznost babyboxů. Zároveň jedním dechem dodal, že vedení nemocnice je naprosto přesvědčené, že se jedná o důležité zařízení, které dá dítěti šanci k životu. Smutnou alternativou k babyboxu je totiž popelnice.

„Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní. Vyhřívané a ventilované babyboxy jsou opatřené mnohonásobně jištěnou signalizací. Děťátku se dostane veškeré zdravotní péče a sociální pomoci,“ slibuje ředitel nemocnice.

Českokrumlovský babybox je již 49. zařízením svého druhu v republice. Jubilejní padesátý bude otevřen 25. dubna na budově Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.