Oslavy příchodu nového roku 2009 vyvrcholily na českokrumlovském Náměstí Svornosti tradičním ohňostrojem.

„Akci organizuje, jako každý rok, město Český Krumlov a náklady na ni by se měly letos vejít do padesáti tisíc korun. Včetně ohňostroje,“ konstatoval včera ředitel Městského divadla Jan Vozábal. Kvůli nutnosti většího šetření peněz nebyly takové podívané k vidění všude. V Jihočeském kraji si oficiální ohňostroje nepořídil například Písek nebo České Budějovice.

Vítání v Pořešíně

Na vítání nového roku chodívá každoročně ochutnat hradní grog na Pořešín 300 až 500 lidí. Výjimkou nebyl ani letošek. Sdružení Hrady na Malši, které se o pořešínský hrad stará, získalo v loňském roce peníze z Evropských fondů určené pro jeho další rekonstrukci. Na co a jak se použijí? „Dostali jsme částku kolem dvou milionů, město Kaplice nám přispěje na povinný spolupodíl, který je k dotaci nutný,“ konstatoval včera za sdružení Josef Kaloš. „Všechny geologické a archeologické průzkumy už jsou hotové, takže můžeme konečně začít s opravami hradních zdí,“ doplnil.

Pohled z hvězdárny

Tradiční den otevřených dveří v hvězdárně na Kleti, který proběhl včera, zahájil Mezinárodní rok astronomie. Letos je to totiž již 400 let od doby, kdy v astronomii poprvé použil dalekohled italský matematik a fyzik Galileo Galilei.

„Mezinárodní den astronomie mimo jiné slouží k tomu, aby veřejnost poznala nejnovější poznatky v astronomii,“ řekla ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti Jana Tichá.