Co se týká investic, na ty je v tomto nelehkém roce určeno necelých 106 milionů korun. Nejvíce peněz, a to 40 milionů korun, spolykají výdaje do vodohospodářské infrastruktury. Pak je třeba počítat s investicemi na dlouhodobé investiční projekty, jakými je příprava bývalých kasáren na výstavbu nové bytové čtvrti Nový Dvůr. Na to je v rozpočtu vyčleněno 4,5 milionu korun. Pokračuje revitalizace městského hřbitova (15 milionů korun), v plánu je nákup další části sbírky dětských ilustrací, což představuje výdaj pět milionů korun. Mezi investice náleží také pořízení nového městského mobiliáře, který přijde na tři miliony korun.

Tvorba nového rozpočtu byla složitá. Zatímco roky 2021 a 2022 ovlivňovala zejména pandemie koronaviru a její důsledky, nyní museli zastupitelé počítat hlavně s nárůstem cen energií. Výdajová část rozpočtu počítá s celkovou částkou 541,2 milionu korun, což je to o 67 milionů více než v roce 2022. „Více než třetinou se na tomto meziročním rozdílu podílí výrazný nárůst ceny energií,“ uvedl místostarosta Dalibor Uhlíř. „A to jak u budov města včetně úřadu, ještě více pak u škol, školek a knihovny, nebo obecně prospěšných společností Městské divadlo, Centrum pro pomoc dětem, Sociální služby Sovy a Pro-Sport. Tam jde o největší částku, protože Pro-Sport se stará i o bazén nebo zimní stadion s vysokými výdaji za energie.“

Lipensko, to je nejen skvělá zábava na sněhu, ale i dobré jídlo v místních restauracích.
Na Kramolíně to jede. Užijte si lyžovačku i rodinné bobování na Lipně

Další investice si žádají polozapuštěné kontejnery na Objížďkové, první etapa výměny oken v Městském divadle. Školky a školy obdrží příspěvky na nové pánve, dva miliony obdrží i divadlo na vybudování klášterního muzea.

To jsou jen některé výdaje z rozpočtu, třeba v rezervních položkách je téměř sedm milionů korun určeno k dalšímu rozdělení na spolufinancování dotací a projektové dokumentace.