Valná část obyvatel pracuje v cestovním ruchu nebo stavebnictví, které je během zimy v útlumu.
Letošní podzim přináší ale dobrou zprávu, v nově vznikajícím Skiparku Frymburk najde práci přes dvacet lidí a oživení turistického ruchu v městysi přispěje k vytvoření nových pracovních příležitostí v restauracích, ubytovacích zařízeních či obchodech.

Skipark se buduje na takzvané Martě a podle Martina Řezáče nemá areál ambice stát se masovým centrem zimních radovánek. „Chceme vybudovat něco, co na Lipensku chybí, rodinný areál. Poblíž jsou velká střediska, ale máme ohlasy lidí, kteří hledají spíše klidnější prostředí," dodal včera Martin Řezáč, marketingový manažer parku. Na tuto klientelu se frymburští chtějí orientovat.

Spojí se tak příjemné s užitečným. Jen v samotném lyžařském areálu vzniknou i pracovní místa pro obsluhu sněžných děl, pojízdných koberců, pro personál půjčoven lyží, restaurace nebo instruktorů lyžování, dohromady přes dvacet pracovních míst, které obsadí hlavně místní občané.

Dvacetiletý Zdeněk Vrátil pochází z Frymburku a po vyučení marně hledal stálé pracovní uplatnění v místě. „Během léta jsem vypomáhal na stavbách, ale ty jsou v zimě uzavřené a tak jsem skončil na úřadu práce," popisuje Zdeněk Vrátil palčivou situaci na Lipensku. Od letošní zimy bude pracovat jako obsluha lyžařského vleku. Ve zlepšení situace doufají také místní podnikatelé, kteří jsou bytostně závislí na turistech.

„V zimě je to čisté živoření a sotva vydělám na provozní náklady a mzdy zaměstnanců. Když budu vědět, že skipark přiláká do Frymburku více turistů, budu si moct dovolit zaměstnat více lidí," říká Gustav Procházka, který ve Frymburku provozuje rodinný penzion s restaurací.
Podle starosty Oto Řezáče pomůže rozjezd zimní lyžařské sezóny ve Skiparku Frymburk značně vylepšit ekonomiku v celém městysi.

„Turisté, kteří přijedou do našeho lyžařského areálu, se ubytují v našich penzionech. Budou se stravovat v našich restauracích, nakupovat v našich obchodech, tankovat palivo u naší benzinové pumpy, a podobně. Peníze, které zde utratí, utratí u frymburských podnikatelů a ti pak mohou zaměstnat více lidí nebo investovat do vylepšení vlastních služeb," podotkl Řezáč.

Skipark ale už nyní nese jeden primát. Ačkoliv nebude rozlohou největším, poskytne návštěvníkům nejdelší pojízdné koberce v jižních Čechách. Jeden měří sto, druhý osmdesát metrů. „Zatímco dříve museli návštěvníci Marty zaparkovat na parkovišti, vzít lyže na ramena a vyšlapat k vleku pěšky, nyní je  ke spodní stanici vyveze stometrový pojízdný koberec," dodal včera Martin Řezáč.

Na kopci už se instalují mimo jiné i potrubí pro umělé zasněžování.  Organizátoři doufají, že sněžná děla začnou co nevidět chrlit sníh. Provoz by měl začít v prosinci.