Hornoplánští si mohou oddychnout. Podzemní voda, která byla letos nalezena v osadě Hůrka, bude v budoucnu skutečně využita jako zdroj pitné vody. A to pro celou oblast směrem k městu. Průzkum prokázal, že je zdejší voda vyhovující. Nyní má tedy vedení města před sebou jasnou prioritu – sehnat peníze na propojení vodního zdroje s Horní Planou.

„Nyní musíme připravit projektovou dokumentaci. Poté začneme shánět peníze na samotnou realizaci. Budeme doufat, že se nám poštěstí například na Ministerstvu zemědělství či na Státním fondu životního prostředí. Rozpočet akce se bude odhadem pohybovat kolem 30 milionů korun,“ načrtl včera hornoplánský starosta Jiří Hůlka. Zároveň vyloučil, že by se město do akce pustilo na etapy.Vše musí být uděláno jedním tahem.

Co nový vodní zdroj pro obyvatelé Hornoplánska znamená? Že bude zajištěna ještě lepší kvalita pitné vody, její dostatečné množství a že ji město vyrobí levněji než doposud.

V této chvíli totiž Horní Planá využívá vodu z místního potoka. Jenomže ta je na úpravu velice náročná a problematická. Město do ní investuje nemalé peníze.

„Voda, kterou bereme nyní, má různou kvalitu podle srážek či například podle toho, jak moc je horko. Navádíme ji do úpravny, kde ji pak čistíme a chemicky upravujeme. Chemicky upravovaná voda sice splňuje parametry pitné vody, ale celý proces je energeticky hodně náročný,“ řekl Jiří Hůlka. „Není divu, že jsme se snažili dlouhé roky nalézt jednodušší a kvalitnější zdroj, kterým bychom vodu z potoka, již využíváme už od padesátých let, mohli nahradit.“

Nad vrtem bude muset vyrůst vodojem, do kterého se bude voda čerpat. Z něj pak povede přímo do Horní Plané zhruba čtyři kilometry dlouhá roura.
„Důležité je, že pak bude možné zásobovat kvalitní pitnou vodu i rozvojové a stávající lokality na trase. Týká se to hlavně Hůrky a Karlových Dvorů,“ uvedl hornoplánský starosta.

Podle Emila Horvátha z Hůrky už na nový zdroj pitné vody všichni čekají. Lidé jsou tu totiž závislí na vlastních vrtech, které ne vždy zaručují kvalitu a hlavně dostatek vody. Centrální zdroj tak tedy bude úlevou a řešením problému.