„Čekali jsme zrovna narození našeho syna a řekli jsme si, že přece nebude vyrůstat v prachu a smradu velkoměsta. Tam před něčím takovým už pomalu není kam utéct," řekl včera Jiří Chaloupka s úsměvem a dodatkem, aby také synek a jeho matka měli kde trénovat ve zdravém prostředí.

Jak Jiří Chaloupka, tak jeho žena Gábina Loskotová, desetinásobná mistryně republiky v triatlonu, se totiž triatlonu věnují závodně a organizačně. A víkendové klání Železňáka v Loučovicích toho bylo dokladem. Gábina Loskotová zvítězila v kategorii žen a Jiří Chaloupka si pochvaluje, jak závod uspěl po organizátorské stránce.
Závod o železného muže (a ženu) se letos poprvé přesunul do Loučovic. V předchozích letech jej hostilo Lipno nad Vltavou. Podle Chaloupky přišla změna mimo jiné i kvůli divácky atraktivnějšímu sledování závodníků na celé trati. Svoji roli prý sehrálo i dnes už turisticky příliš rušné prostředí Lipna nad Vltavou.

Zatímco v posledních letech mnoho lidí z Loučovic spíše odchází kvůli krachu papíren a hledají si práci jinde, organizátor Železňáka s něčím takovým podle svých slov problém nemá. „Zabýváme se průmyslovým právem, čili nejsme závislí na místních zaměstnavatelích," vysvětlil včera Jiří Chaloupka.
I to je způsob, jak se vypořádat s nízkou nabídkou pracovních míst. A k tomu si přidat pořadatelství závodů. Právě podobné akce a znovuzrození výroby v areálu bývalých papíren by se mělo do budoucna stát životabudičem v Loučovicích. Tak to vidí i zdejší radnice.

„Na konci srpna se bude pořádat další ročník závodů na divoké vodě," řekl starosta Jan Kubík (ANO 2011). Závod na trase mezi lipenskou přehradou a Čertovou stěnou se například vloni na přelomu srpna a září stal dějištěm mistrovství Evropy v raftingu. Podobných akcí se v zahraničí účastní závodníci z až třiceti pěti zemí a návštěvnost pořadatelé počítají i na deset tisíc lidí denně.

Projekt Divoké vody má radnice připravený. V září chce podle starosty Jana Kubíka obec žádat o změnu Manipulačního řádu na toku Vltavy. Podle něho by bylo ideální, kdyby ve Vltavě mohlo protékat více vody závodnicky atraktivními místy  i tři čtyři dny v týdnu. Pokud ale bude žádost úspěšná.
Jak se ale Jan Kubík i Jiří Chaloupka shodují, jednotlivé akce jsou málo. Chce to postupnou změnu, ale to si vyžádá roky.

V plánu je mimo jiné i protáhnout cyklostezku od Čertovy stěny do centra Loučovic. „Stezku už máme v územním plánu zakreslenou," dodal starosta.
Loučovice mají zhruba 1800 obyvatel, z toho tisícovka je takzvaně práceschopná nebo může být výdělečně činná. Kvůli postupnému propouštění ze zdejších papíren se bez práce ocitlo postupně více než tři stovky lidí.
Před létem převzal opuštěný areál nový provozovatel, který se chystá vyrábět v Loučovicích světla do pouličních lamp. Od toho si jak obec, tak zdejší lidé marně hledající práci slibují přinejmenším několik desítek pracovních míst. „Zatím v areálu stále probíhají vyklízecí a bourací práce, věřím, že do konce roku snad už nějaká nultá série z továrny vyjede," řekl starosta Jan Kubík.