O navrácení zvonu usiluje uskupení hrajících neherců PRORADOST, který za tím účelem založil transparentní sbírku. Do věže ho chce zavěsit 3. října, den před svátkem Františka. „Před deseti lety jsme slavností Noc s Rožmberky vzpomněli 400 let od vymření rožmberského rodu. V rámci slavnosti se také rozezněly všechny zvony ve městě,“ vysvětluje Ladislav Pouzar z PRORADOSTI. „Řekli jsme si, že slavnost ke 410 letům zopakujeme včetně zvonění.“ Členové uskupení přemýšleli, co pamětihodného by k té příležitosti mohli připravit, a přišli na nápad doplnit chybějící zvon do zámecké věže, který byl zrekvírován pro válečné účely v roce 1917. Spolupracují přitom s vedením zámku i památkovým ústavem.

„V pondělí jsme ukončili první etapu – nový zvon jsme spolu s pracovníky zvonařství vyloupli z formy,“ líčí Ladislav Pouzar. „Zvon je replikou původního zvonu. Zdobí ho reliéfy vinných hroznů, ukřižovaného Krista a sv. Františka, čili Františka z Assisi. Při výrobě zvonu se vycházelo ze dvou fotek, které se dochovaly z roku 1917. Kopie zvonu váží 97 kilogramů, průměr dosahuje 52,5 centimetru a vysoká je 67 centimetrů.“

Při vyloupnutí zvonu z formy členové Proradosti nechyběli. Zvon zatím zůstane uložený v dílně svého vzniku, neboť je třeba ještě ukovat srdce a opravit závěsné zařízení.

Veřejná sbírka pokračuje i nadále. „Na samotný zvon už prostředky jsou, ale dáváme občanům možnost říci si: přispěl jsem na zvon, který bude zvonit nad Krumlovem,“ říká Ladislav Pouzar. „Případný finanční přebytek nepřijde na zmar. Využijeme ho na pomoc, například na tornádem zničené památkové objekty na Moravě,“ zauvažoval. „Účet je otevřený. Je to transparentní účet Nadace barokního divadla, peníze darují fyzické i právnické osoby. Nepředháníme se, kdo dá víc, sbírka je o tom, že každý dárce dá, kolik uzná a může. Na větší dary poskytujeme dárcovské smlouvy.“

Historie zvonu sv. Františka
Dobové dokumenty dokládají, že zvonů v zámecké zvonici bylo pět. Dva velké, jeden prostřední a dva malé. Tři ze současných čtyř zvonů pamatují ještě starou zámeckou věž a podobu krumlovského hradu z 15. století. Největší zvon pochází z roku 1406, má dolní průměr 147 centimetrů a váží zhruba 1800 kilogramů. Druhý ze dvou menších zvonů praskl, proto byl v roce 1744 přelit. Pak měl jeho dolní průměr 44 cm a vážil o deset kilo více než předtím, takže 75 kilogramů. Zdobily ho reliéfy vinných hroznů, ukřižovaného Krista a sv. Františka. Právě tento zvon chybí, neboť byl v roce 1917 zrekvírován pro válečné účely.