Katastrofa. Tak lze jedním slovem shrnout dojmy knihkupců či knihovnic z chystaného zvyšování daně z přidané hodnoty ze současných 10 na plánovaných 20 procent, které by se mělo týkat také knih. Zvýšit DPH u části výrobků dosud prodávaných se sníženou daňovou přirážkou chce přitom vláda co nejrychleji, zřejmě už letos na podzim. Získané prostředky by se měly využít na důchodovou reformu.

S daní však zřejmě porostou i konečné ceny knih. Prodejcům tak ubudou zákazníci, v knihovnách na Českokrumlovsku se zase obávají, že do jejich knižních fondů ročně přibude až o polovinu méně nových titulů než doposud.

„Nákup bychom museli hodně, hodně omezit,“ potvrdila ředitelka Městské knihovny v Českém Krumlově Karla Votřelová. Doplnila, že zatímco dříve knihovna nakupovala až pět tisíc knih za rok včetně těch, které distribuuje do menších obecních knihoven v regionu, vloni to kvůli všeobecnému zdražování bylo už jen 3700 publikací. A po zvýšení sazby DPH by se podle odhadu Karly Votřelové mohlo toto číslo snížit až o další polovinu. „Je nám z toho dost úzko,“ doplnila Karla Votřelová.

I proto českokrumlovské knihovnice, stejně jako jejich další kolegyně v celém regionu, podepsaly tzv. Výzvu na obranu knih, tedy petici, kterou na svých internetových stránkách zveřejnil 24. února Svaz českých knihkupců a nakladatelů. K pondělnímu dni pod ni svůj podpis v celé republice připojilo přes 64 tisíc lidí.

„My jsme zatím posbírali asi osmdesát podpisů, spoustu lidí se na základě naší výzvy k petici připojuje i přes internet. Myslím, že alespoň taková forma protestu je potřebná. Zvýšení sazby DPH u knih si totiž vůbec nedovedu představit. Dnes beletrii kupujeme za tři stovky. Pokud by bylo nutné sáhnout ještě hlouběji do kapsy, už bychom ročně nepořídili přes tisíc knih, ale jen polovinu tohoto množství,“ krčila rameny vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková.

Časté obměňování knižního fondu je přitom podle ní nezbytné. „Zvláště do dětského oddělení nové čtenáře na nic jiného než nové knihy nepřilákáme. A také dospělí si rádi zalistují v novinkových titulech,“ uvedla.

Podle Jiřiny Kostkové kvůli vyšší sazbě daně z obchodů a také z knihoven docela zmizí lepší knihy, které jsou dnes k mání za cenu kolem tisíce korun. „Pokud zdraží ještě více, budou podle mě neprodejné,“ usoudila Jiřina Kostková.

Jak zvýšení DPH zahýbá s počtem knih, které každoročně obměňují fond knihovny v Benešově nad Černou, si zatím netroufá odhadnout místní knihovnice Růžena Lepšová. „Záležet bude hlavně na tom, zda se zvýšení daně promítné do výsledné ceny knih. Rozhodující budou i cenové nabídky distributorů knih, třeba přijdou s akčními cenami,“ zauvažovala Růžena Lepšová. Doplnila, že dosud se v regálech benešovské knihovny každým rokem objevilo na sedm set nových knih.

Zvýšení sazby daně u nových publikací však zřejmě nezamává s cenami zápisného do knihoven. „Pokud bychom zvýšili zápisné, udělali bychom asi to nejhorší, co bychom udělat mohli,“ řekla Karla Votřelová. V Benešově sice už od Nového roku zápisné zdražili z původních 20 korun na současných 40 korun za rok, podle Růženy Lepšové to však nebylo zapřičiněno plánovaným zvýšením sazby DPH. Zvyšování cen zápisného by nerada viděla i vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková. „Jsme ovšem organizační složkou města, a tak je možné, že jeho představitelé shledají zvýšení zápisného jako nezbytné,“ nechtěla předjímat.

Úvahy o možné devastaci kulturní a vzdělanostní úrovně českého národa, kterou by s sebou zdražení knih mohlo přinést, nejsou podle oslovených knihovnic plané. „Už teď pozoruji, že někteří prvňáčci dostanou svoji vlastní knihu poprvé od nás na akcích, které v knihovně pořádáme. A to by mohlo být v budoucnu ještě horší. Je to pochopitelné, rodiče musejí dětem kupovat mnoho učebnic, a tak veškeré další knihy jsou pouhou nadstavbou,“ doplnila Karla Votřelová.

Že by k nárůstu sazby daně u knih nakonec nedošlo, v současné době není příliš pravděpodobné. Premiér Petr Nečas už totiž nechce otevírat „Pandořinu skříňku výjimek“. V desetiprocentní sazbě by tak měly zůstat jen vybrané potraviny.

S tím se však nakladatelé nehodlají smířit. Žádají, aby vláda zvážila když ne úplné osvobození knih od daně, jako je tomu ve Velké Británii, Irsku či Norsku, tak alespoň jejich ponechání ve snížené sazbě DPH.