O jejich služby totiž projevili zájem i představitelé dalších obcí ležících okolo Kaplice. Takový je závěr čtvrtečního sněmu starostů obcí mikroregionu Kaplicko.

Jak uvedl starosta města Pavel Talíř, zájem jednat o možnosti, že by kaplická městská policie působila i v jejich obcích, projevili například představitelé Malont, Benešova nad Černou anebo Pohorské Vsi. „Šlo však pouze o předběžné úvahy, nyní musíme vyčkat na rozhodnutí zastupitelů těchto obcí,“ vysvětlil Pavel Talíř.

Jak doplnil místostarosta Kaplice Pavel Svoboda, jenž je pověřen řízením strážníků, rozšíření působnosti městské policie by mohlo umožnit její částečnou reorganizaci. „Zatím je však předběžné hovořit o tom, zda bude třeba přijmout více strážníků. Nejprve musíme vyčkat na poptávku obcí a teprve podle rozsahu nových povinností městské policie se budeme zabývat personálními otázkami,“ popsal Pavel Svoboda.

S návrhem, aby na veřejný pořádek dohlíželi kapličtí strážníci i v jejich obci, přišli mezi prvními Malontští. Zejména proto, že po transformaci cizinecké policie byly od Nového roku uzavřeny její inspektoráty v Nových Hradech a Dolním Dvořišti. Na pořádek v Malontech tak nyní bdí už jen státní policisté z kaplického obvodního oddělení, kteří se sem ale podle místních nedostanou tak často. „Vzhledem k velikosti území, které kapličtí strážci zákona obsluhují, je to pochopitelné,“ uvedl místostarosta Malont Mojmír Vrzal.

Služby kaplických strážníků již několik let na základě veřejnoprávní smlouvy využívají Bujanovští. „Není to všelék, ale rozhodně je znát, když tady lidé strážníky vidí. Zvlášť teď, když mají auto barevně podobné státní policii. To budí ještě větší respekt. Zkušenost tedy máme jednoznačně dobrou,“ zhodnotil včera starosta Bujanova Luděk Detour s tím, že tato služba Bujanovské stojí ročně kolem 50 tisíc korun. „Záleží ale na tom, kolik času v Bujanově strážníci v závislosti na našich požadavcích stráví.“