Centrum Bouda a přednáškový sál českokrumlovského gymnázia se na týden promění v kina a žáci mohou vstřebávat informace zcela po svém. Jsou pro ně připraveny dva typy projekcí. Projekce číslo 1 je pro děti od první do třetí třídy. V tomto bloku jsou tři zhruba dvacetiminutové filmy. Blok číslo 2 je určen pro žáky do zhruba 14 let.

„V Boudě jedou od pondělí do pátku školní projekce. A to tři, někdy i čtyři denně," informoval Ladislav Michalík, vedoucí pracoviště NZDM Bouda. „Je to úžasné, protože zájem ze škol o tuto tématiku je obrovský. Není jediné volné místo."

Loňský festival pořádaný pro školy navštívilo na 900 žáků, studentů a učitelů. Letošní čísla budou minimálně stejná. „Co se týče návštěvnosti, tak tato část festivalu je pro nás možná důležitější, než veřejné projekce," uvedla jedna z hlavních organizátorů českokrumlovského festivalu Jeden svět Václava Šnokhausová." „Tato aktivita je pro nás velkou satisfakcí a velmi nás to baví. Děti skvěle reagují na filmy, hezky o nich mluví a je radost s takovými filmy pracovat v rámci školních projekcí."

Každému promítání předchází krátká debata o připraveném filmu. Debatuje se i po jeho skončení, kdy žáci společně rozebírají klíčové momenty filmů, vlastní pocity a interpretace toho, co shlédli. V prvním bloku projekcí jsou například filmy o obézní holčičce, které se všichni smějí. Dokument popisuje, jak se s tím dívka vyrovnává, jak se snaží držet dietu a jak jí podporuje rodina. „Důležité je, že děti jen v lehce řízené diskusi samy vysvětlí, proč se na film dívaly, jakou empatii si z toho vzaly a co pro ně bylo zajímavé," chválí Václava Šnokhausová.

V druhém bloku mohou studenti shlédnout například estonský film o nadprodukci textilií Co se nenosí, nebo snímek Můj Džihád. Film o imámovi, který v Belgii vysvětluje radikalizaci mladých muslimů a svým výchovným působením ukazuje, jak radikalizaci předcházet. Tento film navíc zahajuje i veřejnou část festivalu v Českém Krumlově.

Na filmy, které si z daného seznamu vybírají samotní žáci, nebo škola, chodí nejenom českokrumlovské školy, ale pravidelně jezdí i základní školy z Frymburku, Loučovic, letos nově z Brloha a dvě třídy přijedou ze Křemže.
„Přijdou všechny třídy ze ZŠ Plešivec, které s tím potom pracují i v některých svých školních projektech. Hodně chodí ze ZŠ Za Nádražím, tři třídy přijdou ze ZŠ T.G.Masaryka," vypočítává Václava Šnokhasuová českokrumlovské školy, které se festivalu účastní.
Festival pro školy si chválí jak žáci, tak jejich učitelé.

„Trochu jsem se bála, jestli tomu budou rozumět," svěřila se Irena Petráňová, učitelka ze ZŠ Za Nádražím po shlédnutí dokumentu Blízký daleký východ, mapující současnou i minulou situaci na Ukrajině. „Ale z toho co po dokumentu říkaly je jasné, že tomu rozumějí. Myslím si, že je to dobře, že to vidí takto samy za sebe. Je to pro ně určitě přínos."
To potvrzuje i sama studentka osmého ročníku ZŠ Za Nádražím Lucie Ungermannová.
„Myslím si, že je to dobrá věc. My toho o těchto věcech, které se kolem nás dějí, moc nevíme. A tyhle dokumentární filmy nám to vlastně přiblíží."