Fichtlem nebo také prskoletem či splašenými trubkami se obecně nazývá méně výkonný motocykl. Malontší k tomu přidali po domácku vyrobené traktůrky a podobné samohyby. Zdatně jim sekundovaly i současné motocyklové špičky a čtyřkoloví veteráni. Všichni se pak svorně seřadili do průvodu a vyrazili směr závodní trasa, kde pak podstatnou část odpoledne měřili své síly.

Mezi nejzajímavější výtvory, které tu byly k vidění i slyšení, byla tříkolová motorová rikša sloužící nejen k převozu řidiče mopedu, ale hlavně majestátní reproduktorové soustavy. „Stavěli jsme ji s bráchou sami dva v truhlárně," řekl k výsledku Kamil Fechter a ukázal směrem ke spoluautorovi Karlu Fechterovi. Vozítko má motor, tři baterie, z čehož dvě pohání autorádio a zesilovače. A kde že přišli bratři k tolika reproduktorům zasazeným do dřevěné konstrukce? Jak dodává Kamil Fechter, bylo to stylem co jim kdo dal.

Fichtl cup patří mezi závody, které se dají lidově označit jako srandamač. S touto zábavou přišli malontští chlapi před čtyřmi lety. Jak nastínil Karel Majer: „Jako lyžařský oddíl Hraničář provozujeme sjezdovku v Jaroměři. A přes léto tenkrát nebylo, jak se říká, do čeho píchnout. A někdy už ani ne v zimě, protože není sníh. Takže jsme si vymysleli tenhle závod. První ročník byl ještě takový rozjezdový, moc lidí nepřijelo. Ale teď už se sem pomalu nemůžeme vejít," řekl a ukázal směrem k závodní dráze postavené v sousedství Malont, v Meziříčí.