Sen o novém bydlení s pečovatelskou službou je pro mnoho seniorů z Kaplice či blízkého okolí opět o něco blíže realitě. Kapličtí zastupitelé totiž tento týden schválili podání žádosti o přestavbu dvou zchátralých objektů v Novohradské ulici právě na dům s pečovatelskou službou.

Že se ruiny promění v pečovatelský dům s osmi byty a zázemím, však definitivně jisté prozatím není. Jak informoval Miroslav Štětina, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu v Kaplici, na vybudování jednoho bytu lze z Ministerstva pro místní rozvoj čerpat dotaci 500 až 600 tisíc korun. Celkově tedy maximálně 4,8 milionu.

Podle projektu však má celková rekonstrukce stát 22 milionů korun, byť ve výběrovém řízení by vzhledem k současnému hladu po práci mohla některá ze stavebních firem nabídnout částku mnohem nižší.

I tak se ale mnozí zastupitelé s výší finanční částky, kterou by bylo nutné v případě získání dotace na stavbu domu s pečovatelskou službou poskytnout z rozpočtu, smiřovali jen těžko. Zvláště v letošním roce, kdy se svým usnesením Kapličtí zavázali, že městský rozpočet udrží v černých číslech.

Až na jednoho tedy všichni volení zástupci občanů nakonec zvedli ruku pro variantu, že město žádost o dotaci podá. A pokud grantové peníze získá, zastupitelé teprve pak rozhodnou, zda je přijmou a rekonstrukci uskuteční, anebo dotaci s díky odmítnou.

Zastupitelka Pavla Opekarová (KDU-ČSL) připomněla, že plánovaný dům s pečovatelskou službou by byl již třetím zařízením svého druhu ve městě. „Ne že by o tyto byty nebyl zájem, v bytové komisi evidujeme přes 40 žádostí, ale režie spojená s provozem bytů je přece jen hodně vysoká. Budu hlasovat pro podání žádosti o dotaci, ale myslím, že například využívání terénní sociální služby by bylo výhodnější,“ zmínila v diskusi.

Na přetřes přišla i varianta, aby místo dalšího domu s pečovatelskou službou vznikly v Novohradské ulici startovací byty pro mladé rodiny.
„Jenže jak víme z příkladu obdobných bytů v Linecké ulici, je často velmi těžké vybrat nájemníky, kteří vzhledem ke svým příjmům vyhovují stanoveným pravidlům. Navíc vzhledem k výši nájmu hlavně mladé rodiny s malými dětmi nemají moc šancí naspořit si na jiné bydlení, a tak se slova startovací byty často stávají jen prázdným pojmem,“ řekla zastupitelka Jana Drdáková (VV).

Ta zároveň navrhla možnost vytvořit v Kaplici hospic. Starosta Pavel Talíř (KDU-ČSL) se však vyjádřil v tom smyslu, že vznik podobného zařízení ve městě nevidí jako reálný, neboť podle zkušeností například z prachatického hospicu je velmi těžké zajistit financování chodu takového zařízení. „Problém bývá i s personálním obsazením,“ doplnil Pavel Talíř.

Mezi zastupiteli padl i návrh postavit dům s pečovatelskou službou takzvaně na zelené louce, neboť by to vyšlo levněji než přestavba zchátralých objektů. Pavel Talíř však připomněl, že havarijní stav domů v Novohradské ulici je třeba řešit co možná nejdříve.

„Myslím, že do pěti let by nám tyto objekty spadly na hlavu. Umístění domu s pečovatelskou službou v Novohradské ulici přímo naproti stejnému, již provozovanému zařízení je navíc výhodné i z praktického hlediska, neboť pečovatelky to do obou objektů budou mít blízko,“ podotkl starosta.

Již existující projekt českobudějovického architekta Jaromíra Kročáka slibuje velmi pěkné bydlení.

Počítá s moderními byty, jejichž součástí budou prostorné koupelny, aby byly pohodlné i pro lidi s omezenou pohyblivostí. Byty vzniknou v hlavním objektu hned u silnice, kde bude obydlené přízemí, první patro a podkroví. „V každém bytě bude také předsíň s šatnou a kuchyňská linka,“ popsal architekt.

V dalším přízemním objektu ve dvoře vznikne společenská místnost, která má sloužit i obyvatelům již existujícího domu s pečovatelskou službou naproti přes ulici, a také veliká koupelna nejen pro méně pohyblivé klienty obou domů, ale také pro další nesoběstačné občany, kteří žijí například sami. Dva byty v hlavním objektu budou bezbariérové, a tedy určené hlavně pro vozíčkáře.

Oba objekty, v nichž má nový dům s pečovatelskou službou sídlit, propojí prosklená a vytápěná chodba. „Klienti tak budou moci za každého počasí přecházet takzvaně suchou nohou,“ zmínil architekt. Menší z domů se po rekonstrukci sníží o jedno podlaží.

„Díky této úpravě bude více prosvětlen dvůr, který kromě zelených zatravněných ploch vydláždíme a osadíme lavičkami,“ prozradil Jaromír Kročák.

„Lepší řešení než dům s pečovatelskou službou v Novohradské ulici nevidím,“ napsala do diskuse k tématu na webu Deníku Marie Blessbergerová. „Velká pochvala všem, kterým nejsou starší občané lhostejní. A buďme rádi, že z města zmizí zase nějaká ruina,“ doplnila.