VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O novém tunelu je po volbách zatím ticho

Český Krumlov - Bývalé vedení Krumlova odsouhlasilo gigantickou stavbu bez ohledu na názor lidí.

28.10.2010 1
SDÍLEJ:

Červené šipky znázorňují budoucí trasu nového tunelu. Vlevo kruhový objezd U Trojice, vpravo křižovatka pod nemocnicí.Foto: Časopis Tunel 04/2009 (str. 20-28)

Všechny politické strany a sdružení v Českém Krumlově nastínily ve svých předvolebních materiálech různé vize a plány. Jednomu tématu se ale napříč politickým spektrem shodně vyhnuly – chystané stavbě tunelu vedoucího od Trojice po křižovatku u nemocnice.

Minulé vedení města přípravu stavby navrhlo, odsouhlasilo a předalo krajskému úřadu. Ten ji měl zařadit do takzvané Bílé knihy, což je zjednodušeně řečeno rozpis dvaceti prioritních akcí, na které by kraj měl upřít co největší úsilí.

Celá věc má ale přinejmenším dva háčky: veřejné mínění lidí, žijících v bezprostřední blízkosti budoucí stavby, a kde vzít peníze. Podle předběžných odhadů by měly tunel a související stavby stát kolem sedmi set milionů korun, získat jen tak v dnešní i dohledné době takové finance není takřka možné.

„S námi doposud oficiálně nikdo z města nejednal,“ prezentuje mínění lidí z domů nad budoucím tunelem Karel Watzko z občanského sdružení Horní Brána.

To si dalo za cíl stát se účastníkem případného stavebního řízení a zjistit všechny dostupné informace o stavbě, její nutnosti či jiných variantách řešení. V době, kdy se například v Praze stále propadá tolik diskutovaný tunel Blanka, jsou obavy lidí více než legitimní.

„Z jednoho zdroje se dozvídáme, že stavba bude a že se kvůli ní bude muset zdemolovat jeden dům, z jiného zdroje, že stavba nebude, z dalšího pak, že stavba bude a padnou jí za oběť tři domy,“ doplnil Martin Hák z téhož sdružení. Je tedy na nové politické reprezentaci Krumlova, aby začala komunikovat. Byť už záležitost předala kraji.

O to víc je to důležité, když podle Martina Háka někteří z bývalých českokrumlovských radních přislíbili, že budou po volbách prosazovat vznik oponentury, která v sobě bude obsahovat několik variantních řešení dopravních problémů této části města. Problém je v tom, že tito radní ve volbách příliš neuspěli.

Jaké mají na celý problém názory lídři nebo čelní představitelé úspěšných politických stran a sdružení po komunálních volbách? Změní se styl jednání města, které občanům před odsouhlasením projektu nesdělilo, jak příliš se stavba dotkne konkrétní čtvrti? Vždyť i uvedené občanské sdružení vzniklo až poté, co si projekt náhodou našli na internetových stránkách města.

Odpovědi politiků

- „Slyšel jsem, že sdružení existuje, ale oficiálně jsme spolu zatím nejednali. Mohu jim vzkázat, ať se na nás obrátí,“ říká Aleš Mik za TOP 09. „Ani nevím, zdali existují nějaké srovnávací varianty. Pokud bychom byli na radnici, materiály na toto téma chceme určitě vidět a porovnat.“ Stanislav Klaudy, geolog a zároveň zakládají člen českokrumlovské TOP 09 dodává:

„Když se to umí a jsou na to peníze, jde všechno. Pokud se stane někde nějaký problém, bývá to většinou tím, že se nedodržuje technologická kázeň, šetří se, spěchá a podobně. Ale když se všechny náležitosti dodrží a je kvalitní projekt, měla by ražba dopadnout dobře. Zdali má nebo nemá smysl tady tunel udělat, to jsem zatím nesledoval a nestudoval případné materiály. Nejsem dopravní expert.“

- „Projekt tunelu podporujeme,“ uvedl k věci Zbyněk Toman (ODS). „To, že jsme nechali zhotovit počáteční studii, to byla podmínka Jihočeského kraje, aby vůbec stavbu zařadili do prioritních investic. Stavba se může udělat jen za účasti státu a kraje. Nejsem přesvědčen, že je to úplně nejideálnější řešení, které existuje, ale vzhledem k finanční náročnosti těch ostatních, je v tuto chvíli nejlepší,“ dodal Zbyněk Toman.

- „Podle mého názoru dopravní situace v Českém Krumlově k nějakému řešení nezadržitelně spěje,“ míní Petr Šandera (KSČM). „V horizontu několika let bude neudržitelná. Je možné uvažovat o mírném zlepšení současného stavu, ať už to bude v definitivní podobě kruhového objezdu u Porákova mostu, případně rozšíření objezdu na dva pruhy a podobně. Ale v horizontu dvaceti let musí dojít k vybudování nějakého zásadního obchvatu Českého Krumlova. Tunel je další varianta na řadě a měl by vzniknout. Je to řešení svým způsobem problematické, ne zcela vyhovující, ale z těch, které jsou známé je nejreálnější.“

j  „Největší dopravní problém města je v místech od Porákova mostu po křižovatku u nemocnice,“ řekl Josef Hermann (KDU-ČSL) s odkazem na průzkum, který přinesl informace o tom, že tudy v plné sezoně projede i sedmnáct tisíc aut denně.

„Pokud někdo přemýšlí, jak toto místo zprůchodnit, pak tunel je jednou z výsledných variant. Pokud jsme se k této věci nevyjádřili, pak i proto, že se jedná o investice někoho jiného. Pokud stát či kraj najdou tři čtvrtě miliardy, nechť jej udělají. My můžeme pouze říci, zdali s tím souhlasíme, nebo ne. Všechno, co by se tu mělo v tomto ohledu vybudovat, je velice nákladné a tunel nejspíše vyšel ve studiích jako nejlepší řešení.“

- „Na to, abych okomentoval nutnost stavby tunelu, nemám dostatek informací,“ sdělil Dalibor Carda (lídr za ČSSD). „Mám pouze svůj laický názor, který mi říká, že tunel je v době, kdy se škrtá mnoho investic po celé republice, nerealizovatelnou záležitostí. Silně pochybuji, že by se na tuto stavbu našly peníze.“

- Dosavadní místostarostka Jitka Zikmundová je toho názoru, že k určité chybě v komunikaci s lidmi opravdu došlo. „Ale mám pocit, že určitě není pozdě na to, abychom s nimi jednali i nadále. Studie proveditelnosti tunelu říká, že tato stavba je proveditelná. Zastupitelstvo ji vzalo na vědomí a předalo krajskému úřadu. Teď bude hodně záležet na tom, jak na věc zareaguje kraj. Dopravní situaci v Českém Krumlově budeme muset řešit tak jako tak. Pokud k nějakému řešení dospějeme po společné diskuzi s obyvateli k nějaké jiné variantě, jsem pro.“

Autor: Zdeněk Zajíček

28.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 99 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 99 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Konstruktér - vzdělání středoškolské, vzdělání v oboru strojírenství. Pracoviště Mříč. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned nebo dle dohody. Mzda 98,50 - 105,-- Kč/h hrubého, 5 týdnů dovolené, penzijní pojištění. Náplň práce: konstrukce moderních zemědělských postřikovačů, provádění MKP výpočtů, změnová řízení, tvorba a vedení technické dokumentace, spolupráce s výrobou. Požadujeme: znalost NJ, nebo AJ na komunikativní úrovni, znalost práce na PC (3D modelování- Inventor výhodou, Excel, World, atd…) technické myšlení, komunikativnost, pečlivost, praxe v oboru nutná. Nabízíme: zajímavou práci u české firmy, dlouhodobou perspektivu uplatnění, samostatnou tvořivou práci, možnost profesního růstu a seberealizace, platové ohodnocení odpovídající náročnosti vykonávané práce. Kontakt: volejte od 6:00 do 14:45h Jitka Sikutová, tel: 606 276 797, email: sikutova@agrio.cz. Ověřená 19.4.2018.. Pracoviště: Agrio mzs s.r.o., 382 03 Křemže. Informace: Jitka Sikutová, +420 606 276 797,380 721 122.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Částečná znalost NJ podmínkou. Kontakt: p. Bittner, tel.: 724 327 727. Ověřeno dne 20.4.2018.. Pracoviště: Clondike company s.r.o. - pracoviště, Českobudějovická, č.p. 778, 382 41 Kaplice 1. Informace: Bittner, +420 724 327 727.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč CNC strojů - vzdělání vyučení technického nebo strojírenského směru, praxe výhodou. Obsluha CNC strojů a frézy, znalost programování na CNC strojích. Znalost problematiky plošného tváření kovů za studena. Práce s postupovými a tlakovými nástroji. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého, 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač excentrických a hydraulických lisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Seřizovač excentrických a hydraulických lisů - vzdělání střední odborné s výučním listem (strojírenského/technického směru). Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 20.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxe min. 1 rok ve strojírenském oboru, znalost technické dokumentace. Náplň práce: seřizování excentrických a hydraulických lisů/strojů. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život, je prý skvělý

Auto není trezor. Ilustrační foto.

Někdo ukradl z nezamčeného auta doklady a peníze

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Malontští v derby u hranic obrali lídra o dva body

Českokrumlovsko – Na okresních trávnících se ve fotbalových soutěžích mužů hrálo třetí jarní kolo.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT