Zdánlivě takřka plné třídy už mají většinou střední školy či učiliště na Českokrumlovsku v prvních ročnících pro školní rok 2010/2011.

Ačkoliv se ale zdá dosavadní počet došlých přihlášek uspokojivý, může být nakonec realita zcela opačná. Za vše může systém tří přihlášek, který v minulém roce držel ředitele škol až do září v nepříjemné nejistotě. A jak to tak vypadá, historie se letos bude opakovat.

„Když sečtu, kolik už mi přišlo přihlášek do jednotlivých oborů, jsou to pěkná čísla. Jenže u čísel to bohužel končí. Je to jen statistický přehled. Po zkušenostech z loňska víme, že počet přihlášek není číslo, na kterém může člověk stavět,“ povzdychla si ředitelka kaplického gymnázia Marta Caisová.

Na odeslání přihlášek mají zájemci ještě poslední týden. Ani po ukončení řádného přijímacího řízení ale nebude jasno, kolik dětí ve skutečnosti do oboru nastoupí.

„Vybraná škola dostane od žadatele zápisový lístek. Jenomže ten si může ještě do 31. srpna stáhnout, takže do poslední chvíle nevíme, na čem budeme,“ řekla Caisová.

S jejími slovy souhlasí i ředitelka českokrumlovského gymnázia Jana Cipínová. V pátek už měla škola v Českém Krumlově 32 přihlášek na čtyřleté studium, což by zaplnilo celou třídu. „Jsou to ale jen čísla, která nic neříkají,“ potvrdila Cipínová.

Ztratili ambice?

Ředitelé gymnázií jsou ale oproti předešlému roku překvapeni z prozatím malého počtu přihlášek na víceleté studium.

„Jsem z toho zatím trošku rozpačitá, protože máme na osmileté a šestileté studium jen po třinácti přihláškách, což opravdu moc není. Abych řekla pravdu, tak jsem z toho překvapená. Vloni bylo přihlášek do osmiletého studia hodně. Ale ještě máme týden, takže těžko dělat nějaké závěry. Snad se to zlepší,“ řekla v pátek Cipínová.

Kaplické gymnázium je v podobné situaci. „Také se nám přihlásilo do osmiletého oboru málo dětí, takže doufám, že se ještě přihlásí,“ zmínila Caisová.

Ředitelky sází na to, že zájemci nechávají přihlášky na poslední chvíli. „Zatímco dříve přihlášky hromadně posílala škola, dnes to posílají samostatně,“ řekla Cipínová.

Kaplické gymnázium letos neotevře čtyřletý obor. Přijatými uchazeči jen doplní stávající osmiletý. Volných míst je jedenáct. „Věděli jsme, že bude málo dětí, tak jsme se k tomuto kroku uchýlili,“ vysvětlila Caisová.