Nebojte se zeptat, to je zlaté pravidlo, které se vyplatí v různých životních situacích, ovšem při návštěvě Zemské výstavy obzvláště.
„S návštěvností jsme spokojeni, lidí chodí hodně, ale první měsíc ukázal, že leckdy chybí mezi pořadatelskými městy větší vzájemná komunikace," vystihuje situaci Milan Zálešák, starosta Vyššího Brodu. Podle něj je zájem o návštěvu značný, ale je třeba, lidově řečeno, vychytat mouchy.  Jako příklad uvedl situaci, kdy si převážně rakouští návštěvníci zakoupí vstupenku na všechna výstavní místa najednou, ale už se k nim nedostane důležitá informace, že je nutné objednat si ke vstupence i přesný čas návštěvy.

„Tato možnost kombi vstupenek, kterou vymyslela víceméně rakouská strana, může v takovém případě přinést chvíle, kdy do Vyššího Brodu přijedou čtyři autobusy turistů, ale v ten den už je návštěvnost obsazená jinými skupinami, které se objednaly dříve," naznačil starosta.

A nastává problém, protože výpravy nemají šanci se tam vystřídat. Jinými slovy, úspěšnost je veliká, někdy až příliš a je třeba ptát se, informovat a sledovat naváděcí informační systémy.
Věc má ale háček. Pokud potenciálnímu návštěvníkovi nikdo neřekne o tom, že zakoupení kombi vstupenky nestačí a že je vhodné se zvláště ve Vyšším Brodě ještě objednat, nikde jinde takřka nemá šanci se tuto informaci dozvědět.

Podobně je na tom i Český Krumlov.
Podle Elišky Koričarové z českokrumlovského Destinačního managementu totiž nejsou zcela hotovy ani oficiální stránky výstavy a právě tato zpráva patří k těm, které na stránkách zatím chybí.
„Je to zatím poměrně zásadní nedostatek, ale za krátkou dobu by se to mělo změnit k lepšímu," dodala včera Eliška Koričarová s tím, že problém se týká spíše velkého zájmu o Vyšší Brod a Závišův kříž. „Co se Českého Krumlova týče, pak v Regionálním muzeu a synagoze se lidé prostřídají i bez rezervace, ve Vyšším Brodě to mají těžší," shrnula Eliška Koričarová.

Celý článek si můžete přečíst v úterním vydání tištěné podoby Českokrumlovského deníku.