Čtvrteční akce na podporu stability na Šumavě v Horní plané se za přítomnosti starosty Horní Plané Jiřího Hůlky, starosty Modravy Antonína Schuberta, ale také například bývalého ministra životního prostředí Miloše Kužvarta či bývalého hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka a dalších osobností, uskutečnila bez ohledu na přesvědčení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že důvody, které mohly k jejímu svolání vést, po úterní narychlo svolané schůzce se šumavskými starosty pominuly.
Vypadá to tedy, že optimismus ministra Richarda Brabce, kterým oplýval po úterní schůzce se šumavskými starosty, byl předčasný.
Do Horní Plané se včera sjela řada osobností a desítky obyvatel z různých míst Šumavy, z nichž jich 103 hned na místě podepsalo Chartu Šumavy.
„Důvod, proč mě popudilo účelové a skandální rozhodnutí ministra životního prostředí Richarda Brabce odvolat ředitele Národního parku Šumava pana Mánka, je, že toto rozhodnutí učinil v době, kdy se v Senátu začal projednávat návrh zákona o Národním parku Šumava," řekl
v úvodu senátor Jan Veleba, který shromáždění svolal.
Bývalý ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský přečetl dopis od odvolaného Jiřího Mánka, v němž Jiří Mánek mimo jiné všem poděkoval za podporu. „Každý ministr vidí Šumavu jinýma očima," pravil v dopise Jiří Mánek a zdůraznil, že Národní park Šumava potřebuje svůj vlastní specifický zákon. „Protože ministři přicházejí a odcházejí a každý snadno mění plán péče. Jenomže lidé, co tu žijí, zůstávají."
Jak vznikal současný návrh Zákona o Šumavě, naznačil včera v Horní Plané senátor Pavel Eybert:„Je to seriozně připravený návrh zákona dlouhodobě projednávaný na všech úrovních. Zákon by měl přinést rozšíření bezzásadových ploch na dvojnásobek stávajícího stavu. Jde především o plochy, které jsou již zdevastovány kůrovcovými kalamitami, které nastaly po orkánech Kyrill a Emma. Zákon se snaží uvádět ty plochy do stavu, aby vypadaly tak, jak má na Šumavě příroda vypadat. Také je zapotřebí, aby v zákoně byly zakotveny jisté výhody pro obce, protože Šumaváci těžko čelí všem problémům bez újmy. Jsou tam navrženy i kompenzace pro obce v národním parku. Věřím, že po drobných úpravách bude tento návrh zákonu v Senátu schválen a postoupen do Poslanecké sněmovny. Myslím, že je to rozumný kompromis a pan Mánek na tom má velkou zásluhu."
S tím, jak na vzniklou situaci nahlíží, se v Horní Plané svěřil Emil Kintzl z Kašperských Hor, mimo jiné autor webové Zmizelé Šumavy a jiných článků o historii Šumavy a jak se na ní dřív žilo.
„Co se děje na Šumavě a odvolání Mánka považuji za obrovské politické svinstvo, které tu nemělo obdoby. Pan ministr Brabec je poplatný svému jménu, čili nechá se snadno ovlivnit. To, co udělal na Šumavě, byl velmi špatný čin. Protože pan ředitel Mánek Šumavu zklidnil, lidé byli spokojeni a měli ho rádi, našli dohodu, na Šumavě se zlepšilo klima. Myslíme si, že nastal čas, kdy je třeba bojovat. Protože zatím jsme slušně mlčeli a vedli diskuze, ale to nikoho nezajímalo."
Více čtěte v pátek v Českokrumlovském deníku.