Až dosud stačilo obyvatelům Velešína na vyřízení nového občanského průkazu prakticky jenom pár minut. Pěšky si došli na městský úřad podat žádost, ve stanoveném termínu jim pak během chvíle na stejném místě občanský průkaz vydali. Tomu však bude již brzy konec.
Nejen Velešínští totiž budou muset od 1. prosince vážit pro občanský průkaz mnohem delší cestu než dosud.

Počínaje Novým rokem totiž Ministerstvo vnitra (MV) začíná vydávat dva typy elektronických občanských průkazů.

A o ty si lidé z regionu budou moci zažádat a následně si je také vyzvednout pouze na městských úřadech v Českém Krumlově a také v Kaplici.

Důvodem je podle Vladimíra Řepky z tiskového odboru ministerstva vnitra skutečnost, že nově už lidé nebudou muset vyplňovat žádost o vydání občanského průkazu a předkládat fotografii.

„To zajistí úředník prostřednictvím nové aplikace. 
V současných finančních možnostech státu však není vybavit příslušnou technikou všechny matriční úřady, proto se elektronické občanské průkazy budou vydávat pouze na úřadech obcí s rozšířenou působností,” vysvětlil Vladimír Řepka.

Je třeba chvátat
- o vydání současného typu občanského průkazu je možné žádat do 14. prosince na úřadu obce 
s rozšířenou působností, což jsou
v našem regionu Český Krumlov
a Kaplice
- na dalších obecních a matričních úřadech v regionu je možné o současnou občanku žádat nejpozději do 30. listopadu

„Když se rušily okresy, myslela jsem si, že právě proto, aby si lidi mohli co nejvíce věcí vyřídit na obecních úřadech. Teď se zdá, že je to opačně. Já to pro novou občanku naštěstí nebudu mít daleko, ale lidí z menších obcí je mi líto, budou pořád na cestách,” řekla včera Irena Novotná z Českého Krumlova.

Také podle velešínského starosty Josefa Klímy se stát občanům neustále vzdaluje.

„V roce 2001 dostali občané možnost zažádat si o vydání občanských průkazů a cestovních dokladů na našem městském úřadě. Již o pět let později však pro pasy museli lidé jezdit do Kaplice. Do stejného města musejí od roku 2004 také rybáři pro rybářský lístek a od ledna letošního roku bylo zrušeno i velešínské kontaktní místo státní sociální podpory. Místní tak musejí na Úřad práce do Kaplice. A aby toho nebylo málo, tak teď pocestujeme i pro občanské průkazy,” řekl rozhořčeně Josef Klíma.

Jak upozornil Vladimír Řepka z Ministerstva vnitra, již vydané občanské průkazy zůstávají v platnosti po celou dobu, která je na nich vyznačena. Lidé si tak nebudou muset hromadně žádat o elektronické občanky.

Na žádost občana a z důvodů stanovených zákonem je možné i nadále vydávat také občanské průkazy bez strojově čitelných údajů, a to doklady se zkrácenou dobou platnosti na jeden měsíc nebo půl roku.

Průkazy nově
- oba typy elektronických občanských průkazů budou obsahovat strojově čitelné údaje a takzvaný 2D kód
- ten je obdobou PIN kódu a slouží k zamezení zneužití dokladu při elektronické komunikaci s informačními systémy veřejné správy
- do nové občanky už se nebude zapisovat rodné číslo, trvalý pobyt, rodné příjmení a rodinný stav
- občanský průkaz bude možné vydat i občanům mladším 15 let, sloužit pak bude i jako cestovní doklad po státech Evropské unie