Český Krumlov – Prodejny „na všech frontách" mohutně avizují slevy. Většina lidí na Českokrumlovsku si povánoční nákupy odbyla už před koncem roku a obchodníci po předvánočních i povánočních žních se od tohoto týdne snaží zákazníky nalákat na nové, tentokrát novoroční slevy.

„Letos byly tržby kolem Vánoc výrazně vyšší než v minulých letech, řekl bych, že krize ustupuje," pochvaluje si obrat vedoucí kamenné prodejny s elektrem v českokrumlovské nákupní zóně. „Nejvíc na odbyt šly mobily, tablety a notebooky, ale dobře se teď prodává i bílá elektronika."

Na otázku, jestli lidé vyměňují nechtěné vánoční dárky, odpovídá, že to záleží na typu zboží. „Telefony, tablety a podobně ne, u těch nepoznáme, jestli nejsou třeba poškozené vlhkem, pokud samozřejmě nejsou v originálním neporušeném balení. V tom případě je vyměníme. Ale třeba televize ano, u těch si můžeme ověřit, jestli jsou v pořádku," říká. Zboží ale lidé podle něho vyměňují o poznání méně často než dříve, možná proto, že se naučili nakupovat.

Mezi nejčastěji vyměňované dárky patří oblečení, a to kvůli nesprávně zvolené velikosti. „Vyloženě davy jsme tu po Vánocích neměli, ale dárky chodí lidé vyměňovat často, prakticky jenom oblečení. Nemáme s tím problémy, zboží samozřejmě nesmí být poškozené," upozorňuje pracovnice z českokrumlovského hypermarketu s oddělením textilu.

V době kolem Vánoc si hodně lidí přichází vybírat zboží za dárkové poukázky. „S nimi ale už chodili i před Vánoci, protože je dostávají od zaměstnanecké firmy," doplňuje ji kolegyně. Zde, stejně jako v elektru, velké výprodeje rozjíždějí až tento týden.

Zato obchody s oblečením teď čeká chudých pár měsíců. „Hned po Vánocích tu bylo dost lidí, hodně vyměňovali zboží, ale to bylo den dva po Vánocích, pak už nic moc," říká Kateřina Zavadilová z Takko Fashion. „Vyměňujeme prakticky všechno, když je za co. Buď si zákazník vezme jinou velikost, anebo něco jiného ve stejné ceně. Řešili jsme to i poukázkami, když se stalo, že už si nic nevybrali. Čekáme teď už totiž na jarní zboží a máme proto menší výběr než před svátky." To je ale v obchodech s oblečením běžné, protože lidé už mají na zimu nakoupeno a ještě nemají myšlenky na jaro.

Menší obrat očekává i Marcela Varinská, zástupkyně vedoucí prodejny se sportovním oblečením. „Teď jsme začali zlevňovat, ale lidi zatím moc nechodí. Znáte to v Krumlově, lidé čekají na výplaty. Utrácet zase přicházejí od desátého dvanáctého v měsíci." Nicméně bezprostředně po Vánocích bylo v obchodě plno. „To trvalo do konce roku, do Silvestra jsme měli naboucháno. Lidi dostávali peníze k Vánocům a chodili i s dárkovými šeky, navíc už jsme měli slevy."

Zkrátka povánoční nákupní shon už skončil. To potvrzují i sami zákazníci. „Občas se podíváme do letáků, které nám chodí, ale povánoční slevy nesledujeme," řekli včera Ludvík Kotlár z Českého Krumlova s manželkou.

Ani včerejší zákazníci elektra nepřišli za slevami. „Já si přišla vybrat vysavač, protože ho potřebuju. Povánoční výprodeje většinou nesleduju, nakupuju, když mám chuť. A peníze mi letos Ježíšek nenadělil, takže se mě výprodeje netýkají. Během roku se dívám do letáků, ale sezonní slevy nesleduji," říká paní Jarka z Českokrumlovska.

Letáky pozorně sleduje Růžena Vomáčková z Plešivce. „Do marketů jezdím autobusem a jenom za jídlem. Vždyť víte, jak jsme na tom my, důchodci, s penězi. A navíc už kromě jídla nekupuju skoro nic. Mně už je sedmasedmdesát a toho oblečení mám… Nanejvýš si tu a tam koupím nějaké boty. Stejně mi ale přijde, že to není pravda, co tam udávají, myslím, že nadsadí cenu a pak uvedou, že to je za polovinu."

Božena Marková, seniorka z Vyšehradu, patří mezi ty, kterým sezonní slevy nic neříkají. „Slevy nesleduji, do marketů jezdím pouze občas s dětmi pro jídlo." Upozorňuje ale na jeden z palčivých problémů, který trápí nejenom řadu starších občanů Českého Krumlova. „Dneska tady v Krumlově, když si chce člověk koupit něco na sebe, tak kromě bývalého Otavanu pod Zámeckými schody zde v Krumlově vůbec nic není. V okresním městě! Zvlášť my starší si nikde nemůžeme nic koupit, takže musíme jezdit do Budějovic nebo jinam."

S potravinami prý to tak zlé není, protože drobnosti, co se nedají nakoupit dopředu, si kupuje ve městě, trvanlivé potraviny jí děti přivezou. „Navíc bydlím na Vyšehradě, a tam nemáme vůbec nic. Bývala tam alespoň masna s kuřecím, ale tu loni zrušili, takže pro maso taky musím někam na Plešivec. Kdybych neměla děti, opravdu nevím, jak bych to dělala, protože to už na nějaké delší pěší túry není. Je pravda, že k těm marketům jede autobus, ale pro starší lidi je to problematické."

Autor: Zuzana Gabajová