„Chystáme se příští rok dokončit dva úseky Vltavské cyklostezky, úsek v Lipně nad Vltavou a v Českém Krumlově, a dva další začneme stavět,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro finance a ekonomiku Tomáš Hajdušek. Nový úsek na Krumlovsku, z Loučovic do Vyššího Brodu, už je hotový, slavnostní zakončení stavby se konalo v polovině prosince. Přímo v Českém Krumlově by měl vyrůst úsek v délce necelého kilometru od Budějovické brány k Trojici, stát bude zhruba 45 milionů korun.

Stavba přeložky II/157 u Kaplice-nádraží spěje do finále. Mimoúrovňová křižovatka Kaplice-nádraží na D3 je prstencovitá s okružním pásem o poloměru 50 m, přes okružní pás vedou dva jednopolové dálniční mosty.
Uzavírka u Kaplice-nádraží míří do finále. Auta se na ni vrátí ještě před Vánoci

Obchvat Kaplice má vyjít na 141 milionů korun, na čtyři jihočeské úseky Vltavské cyklostezky půjde celkem 139 milionů korun. „Co se obchvatu Kaplice týká, jde o jeho druhou etapu, která bude pokračovat nahoru na Blansko,“ přidal podrobnosti krajský náměstek pro dopravu Antonín Krák. „Veškerou dopravu směrem na Benešov nad Černou by měl odvést mimo Kaplici.“

V současné době už běží zadávací řízení na výběr zhotovitele. „Hned jak ho vybereme, předali bychom staveniště a stavbu spustili. Rádi bychom ji měli na konci roku 2025 hotovou,“ doufá. „Může se stát, že nedodělky se vinou klimatických podmínek budou dokončovat na jaře 2026, ale rádi bychom obchvat napřesrok otevřeli.“

Ze slavnostního otevření nové části Vltavské cyklostezky z Loučovic do Vyššího Brodu. Na snímku zleva starosta Loučovic Jan Kubík, vedoucí krajského odboru dopravy a silničního hospodářství Andrea Tetourová a jihočeský hejtman Martin Kuba.
Další úsek Vltavské cyklostezky otevřený. Loučovicím a Brodu přinese víc turistů

„Připravujeme historicky nejvyšší částku pro investice, na které jsme na příští rok vyčlenili 5,2 miliardy korun, a přitom nepotřebujeme a ani neplánujeme žádný úvěr. A to je pro Jihočechy jistě skvělá zpráva,“ upřesnil Tomáš Hajdušek s tím, že loni na kapitálové výdaje kraj uvolnil 3,4 miliardy korun, letos to bude 4,5 miliardy korun. Na roky 2025 a 2026 pak připravuje investice ve shodné výši kolem šesti miliard korun.

Obchvat Kaplice, II. etapa: Silnice II/154 je navržena v kategorii S7,5/70 v celkové délce 1,619 km. Součástí obchvatu je vybudování tří křižovatek, tří sjezdů a dvou mostních objektů, a to přes komunikaci II/158 a přes řeku Malši. Obchvat je řešen jako přeložka silnice II/154, která v celé své délce prochází mimo zastavěné území, jedná se o pozemní komunikaci v extravilánu. Investorem této akce bude Jihočeský kraj a město Kaplice.