O centrum svého kulturního dění nepřijdou lidé ve Zlaté Koruně. Obec bude investovat do svého kulturního domu, který nehodlá nechat zchátrat. Priorita je jasná: „Kulturní dům musí stále sloužit hlavně pro místní veřejný a společenský život,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.

Prvním krokem oživení starého objektu bude zateplení a plynofikace celé budovy. Do té by se Zlatokorunští měli pustit už příští rok, případně přespříští. V srpnu se jim totiž na tento záměr podařilo získat dotaci přes pět a půl milionu korun z Operačního programu životní prostředí.

„Náš podíl bude přes milion korun. Jedná se o první etapu celkové obnovy,“ řekl starosta.

Dosavadní topení je už z devadesáti procent nefunkční. Až obec dokončí zateplení a plynofikaci, přijde na řadu rekonstrukce vnitřních prostor.

„Je toho hodně od omítek, po různé zařízení. Záchrana kulturního domu je běh na dlouhé trati,“ zmínil Štindl. Všechno ale záleží samozřejmě na financích. Oprava takového objektu není nejlevnější.

Zlatokorunský kulturní dům je využíván pro různé zábavy, plesy, dětské dny, setkání důchodců a podobné tradiční záležitosti. Právě v tom by chtěl starosta i nadále pokračovat.

„Budeme rádi, když to bude takhle pořád fungovat, plus ještě s vylepšením. Zachování kultury v obci je důležité. Chceme, aby tam byly jak plesy, tak pořádné sportovní vyžití,“ řekl Štindl.

Hurá na bigbít

Zlatá Koruna byla dříve oblíbeným místem návštěvníků tanečních zábav. Dnes už je účast podle starosty slabší. Výjimky se ale najdou.

„Není to zase tak dávno, co jsme tu hráli s jednou z mých kapel a lidí bylo hodně,“ řekl například Jiří Harvalík z kapely Paranoid, která má v obci zkušebnu. Shodou okolností přímo v kulturním domě.

„Jsme ve starých nepoužívaných místnostech, do kterých jsme se přestěhovali z jiné části obce, kde si lidé stěžovali na hluk,“ dodal zpěvák Paranoidu Vladimír Vlášek. „Spolupráce s obcí je vynikající. Vyšli nám hodně vstříc, protože nám poskytují tyto prostory zdarma.“

Údržba stárnoucích kulturních domů trápí nejednu obec. Málokomu je ale jejich osud lhostejný.

„Náš největší kulturní dům je v osadě Chmelná. Letos jsme tam například měnili okna. Je stále hojně navštěvovaný, což je fajn. A když jsou tam křemežští myslivci, je narváno k prasknutí,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.