Zastupitelé jednomyslně zvolili dosavadního starostu Josefa Macha (TOP 09). Ten však odmítá ve své funkci pokračovat.

„Zvolili mě, ale nechci to přijmout. Mám jiný názor na vedení obce než zvolení zastupitelé. V zastupitelstvu jsme vždycky měli jednotný názor, byli jsme dobrá parta. Nyní se to zpolarizovalo,“ řekl v pondělí Josef Mach, který leží v nemocnici. Sobotního zasedání se tedy nemohl zúčastnit. Kvůli jeho nepřítomnosti je ale volba starosty stejně neplatná.

„Usnesení nebylo přijato, protože byl zvolen člověk, který nebyl přítomný a nesložil slib. V tu chvíli byl tedy zvolený jen místostarosta. Z toho důvodu se bude muset svolat nové zasedání zastupitelstva, kde se bude opět volit starosta,“ řekla v pondělí Anna Čížková z Obecního úřadu Věžovaté Pláně. „Ptala jsem se na krajském úřadu, kdo mi nyní bude podepisovat doklady a tak podobně. Je to na místostarostovi.“

Funkci místostarosty obhájil Jiří Marek (TOP 09). Paradoxem je, že do zastupitelstva nebyl původně zvolen. Nahradil Jaroslavu Pilsovou, která odstoupila.
Josef Mach, který ve volbách dostal od lidí nejvíce hlasů, zůstává alespoň v zastupitelstvu. O práci podle svých slov nebude mít nouzi.

„Byl jsem neuvolněný starosta. Jsem soukromý zemědělec, práce mám opravdu hodně,“ řekl Mach.

Po sobotě je už známý starosta ve obci Světlík. Zastupitelé zvolili dosavadního starostu Michala Zahoráka. Stejně tak ve funkci místostarostky pokračuje Jitka Sojková. „Složení zastupitelstva zůstalo stejné jako před volbami. Žádné výraznější změny u nás tedy nejsou,“ řekl v pondělí Zahorák.

Plánů, co všechno by se mělo ve Světlíku v tomto volebním období udělat, je mnoho. „Všechno se ale odvíjí od peněz. Chceme například udělat veřejné osvětlení, chodníky a tak podobně,“ řekl starosta.