Martin Helcl, provozovatel bufetu Bufík nedaleko krumlovského vlakového nádraží, pro Deník řekl, že po novém roce zdražil o pět korun. „Ale jenom na hlavních jídlech, polévky jsem nechal na stejných cenách. Zdražení je kvůli odvodům za zaměstnance a změně sazby DPH, místo 10 procent mám teď 12 procent.“ Rozlétané ceny energií neřeší. „Beru to tak, že to jde všechno za mnou. Je to o tisícovku dvě měsíčně, to už v cenách jídel nezachráním,“ vysvětlil.

Začíná stavba nového úseku Povltavské cysklostezky v Českém Krumlově, povede z parku v Jelení zahradě kolem Budějovické brány ke Trojici.
Kolem Vltavy v Krumlově je pokáceno. Začíná tam stavba Vltavské cyklostezky

A co je v bufíku největší trhák? „Řízek a smažený sýr nabízíme každý den, bez toho se neobejdeme, oblíbená je dále např. svíčková nebo holandský mletý řízek,“ dodal Martin Helcl. Denní nabídka se v Bufíku každý den mění. Jen namátkou, co vaří a za kolik to nabízejí: dřevorubecký vepřový steak se žampiony se šťouchaným bramborem (120 Kč), pečená krkovice s bramborovým knedlíkem a zelím (115 Kč), „stálý“ vepřový řízek s bramborovým salátem pořídíte za 130 Kč a smažák s hranolky a tatarkou za 125 Kč. Polévky stojí 15, resp. 30 Kč. podle velikosti.

V Plevnu u výpadovky na Budějovice cedule hlásí cenu za obědové menu 130 korun, stejně jako minulý rok, v TenisCentru dali strávníci za polední meníčko minulý rok 139 Kč, letos je to 154 Kč.

Bufetové restaurace Jídelna Krumlov, která je v místě bývalého Ronda, v březnu oslavila rok provozu. I tam ceny zvedli zhruba o pět korun. A daří se jim, hodnotí po roce Stanislav Mařík. „Chodí lidé z celého města, rádi se zastaví i turisti. Zaměřujeme se na českou kuchyni, občas nabídneme i něco mezinárodního. Rozšířili jsme také nabídku zákusků, pořídili jsme větší chlaďák,“ přiblížil s tím, že jak zákusky, tak chlebíčky a saláty vyrábějí sami, přímo v provozovně na Tovární ulici.

Jídelna Krumlov v českokrumlovské Tovární ulici.
V bývalém Rondu v pondělí otvírá Jídelna Krumlov. Koukněte, co v bufetu nabídnou

V denní nabídce má Jídelna Krumlov vždy čtyři až pět jídel, každý den jiná, např. maďarský perkelt s rýží nebo knedlíkem (135 Kč), filet z candáta s bramborovou kaší (145 Kč) nebo borůvkové knedlíky přelité žahourem a smetanou (130 Kč), stálá nabídka obsahuje hovězí guláš s knedlíkem (135 Kč) nebo moravského vrabce (135 Kč). Stálice české kuchyně řízek s přílohou stojí 135 Kč, stejně jako smažený sýr s tatarkou a hranolky.

Anketu opět po roce převálcoval Oblouk

V anketě čtenářů Deníku o nejoblíbenější místo, kde se dobře v Krumlově najíst, se objevily podniky Bufík, Kavalírka, Vrátnice, černická restaurace U Matěje nebo Chmelenská hospoda. I letos ji ale, stejně jako v loňském roce, jednoznačně ovládla restaurace V Oblouku. I tam loni v listopadu zdražili o pět korun kvůli zvýšenému DPH.

V čem se ukrývá tajemství úspěchu restaurace V Oblouku? To prozradila Valérie Šimášková, partnerka provozovatele restaurace. „Možná i v tom, že u smažáku dáváme dva sýry, ne jenom jeden jako všude jinde,“ objasnila. „Je to nejoblíbenější jídlo našich zákazníků, vaříme ho nejčastěji. Druhé v pořadí jsou kuřecí nudličky.“

Průměrná cena oběda v Česku podle společnosti Pluxee (dříve Sodexo) v roce 2023 vystoupala na 197 Kč. Oproti roku 2022 se tak zvedla o necelou dvacetikorunu ze 180 Kč. O rok dříve, v roce 2021, strávníci za oběd dali v průměru 150 Kč.

V Oblouku mají jen stálou nabídku, kterou nemění, a obědové menu vůbec nenabízejí. Právě tato stabilita je možná tím, proč k nim lidé opakovaně jezdí. „Přesně vědí, co u nás dostanou a co od jídla očekávat. Máme na směně jednoho kuchaře, v létě jednu pomocnou sílu, a jídla vydáváme do 15, 20 minut od objednání.“

„Oblouk“ funguje už téměř dvacet let. „Navíc se u nás dobře zaparkuje, místa je tu vždycky dost. Naši hosté jsou teď, mimo hlavní sezónu, hlavně Krumlováci a lidé z okolí, z Kájova, z Chvalšin a podobně. Chodí rodiny, ale i zaměstnanci nebo vojáci, když jedou okolo,“ uzavírá Valérie Šimášková.

Smažený sýr (dvojitý) s přílohou stojí v restauraci 190 Kč, kuřecí nudličky vyjdou na 199 Kč.