„Firmě patří obrovský dík, odvedli skvělou práci, rychle a bez problémů,“ pochvaloval si na pátečním závěrečném hodnocení stavu skály starosta Dalibor Carda.

„Tento týden sundáme ploty, doděláme svodidla a další pomocné práce,“ doplnil starostu šéf krumlovské lesní správy Radek Kordač. „Nejpozději 7. srpna chceme komunikaci pro pěší a cyklisty otevřít, zákaz vjezdu pro motorová vozidla platí dál.“

Firma STRIX končí s pracemi na barevné skále, upevňuje kotvy a měřící body a odváží shozené kamení.
Sanace Barevné skály je u konce

„6. srpna máme závěrečné resumé, čekají nás ještě nějaké úpravy v korytu a vyhrazení šlajsny,“ dodal Radek Šťovíček, předseda spolku Půjčovny lodí a kempy na Vltavě.

Znalec-geolog sanaci chválí
„Vypadá to parádně, obvykle nechválím, ale haním, tentokrát ovšem nemám co vytknout, to se stává málokdy,“ prohlásil přímo pod začištěnou Barevnou skálou znalec Jiří Růžička. Je rád, že sanace byla tak rychlá, protože na trhlinách bylo vidět, že se objevily teprve nedávno. „Podle mě by to letos spadlo, kdyby se nic neudělalo,“ dodal při obhlídce sanovaného masivu zajištěného desítkami ocelových kotev. „Když jsou trhliny dlouhodobé a nic se s nimi neděje, padá do nich postupem času listí, drobní živočichové, rostou v nich kořínky a je v nich humus. Když se skála shodila tady, v trhlinách není nic, což znamená, že to postupovalo velmi rychle. Nemůžeme to pochopitelně nikomu vyčítat, protože pokud kolem toho někdo chodí denně, nemůže to zaregistrovat."

Hlavní pilíř Barevné skály je stržený, firma skálu dočistí a geolog řekne, co dál.
Strhnout se musí další části Barevné skály

Ze skály lezci shodili zhruba devět set kubíků horniny. "Skála je špatně rostlá, takže bychom mohli odebírat dál a dál," dodal Jiří Růžička. "Tam, kde zůstalo nebezpečí, se daly kotvy. Ty mívají minimálně metr, maximálně čtyři až pět metrů. Místa, která nešla shodit, ale jsou riziková, tzn. obklopená trhlinami, se přikotvila. Rizikové trhliny jsou vyspárované betonem, aby do nich nemohla voda, protože největší sílu mají ledové klíny, to je síla opravdu pekelná."

Skálu, zdá se, bude třeba odtěžit po menších kusech. Je zvětralá a bloky se při manipulaci rozpadají.
EXKLUZIVNĚ: Barevná skála se rozpadá, lezci ji musí shazovat po kusech

V kempu reálně hrozí zranění vodáků
Jiří Růžička upozornil na další nebezpečí, které hrozí o pár metrů dál. "Abychom se nerozešli příliš nadšení, tak jsem varoval před uvolněnými kameny ze skalní stěny, které se povalují v kempu přímo mezi stany."
Přímo pod patou skály nad kempem je naházené kamení. "Skála je tady lépe rostlá než v případě Barevné skály, takže zřícení velkých bloků nehrozí, ale na zlomech popadaných kamenů je vidět, že to je opravdu čerstvé, podle mého tu lidem hrozí reálné riziko. Stačí jeden menší kámen, který při pádu v té rychlosti dokáže člověka snadno zabít."

Podle něj by stačilo, aby na konci sezóny někdo celý svah prošel a uvolněné kameny poshazoval dřív, než se samy skutálí dolů.