Houbař Jan Malířský vyrazil na obhlídku a tady je jeho závěr: „Byl jsem na houbách 20. září. Etapa hřibů smrkových končí, většinou se dají najít jen starší plodnice, mladších pouze pár v hustějším lese s jehličím, pod nímž se drží vláha. Lze najít hřiby kováře, kozáky březové a větší množství muchomůrek růžovek. Dva dny jsme z nich měli řízky. Nic lepšího, než řízky z nich neznám. Doporučuji je každému, komu houby chutnají. Když hříbky končí, začínají většinou ve velkém růst krasavice lesa - muchomůrky červené. A tak je alespoň se na co v lese dívat.“
Dáváme Janu Malířskému zcela za pravdu. Už jen proto, že se příroda halí do pestrých barev a taková procházka může uklidnit mysl a nervy.
Tak hurá na procházku a užijte si ji co nejvíce.
Muchomůrka červená (Amanita muscaria) je jedovatá houba z čeledi muchomůrkovitých. Patří k nejznámějším jedovatým houbám, ačkoliv fatální otravy jsou vzácností. Je užívána také pro své psychotropní účinky.
Kromě nepříliš významného obsahu muskarinu (v plodnicích obvykle v rozmezí 0,0002 – 0,0003 % čerstvé hmotnosti obsahuje muscimol, který způsobuje poruchy vědomí a vyvolává halucinace.