„Každý hasič si vyzkoušel speciální prostředky pro práci ve vodě,“ řekl Pavel Rožboud, ředitel Hasičského záchranného sboru Český Krumlov. "To znamená speciální suché obleky, plovací vesty, přilby, lana, házecí pytlíky, nafukovací záchrannou lávku, žebřík, člun a další. Toto cvičení provádíme každoročně, pokud je led. Například v roce 2016 se výcvik neuskutečnil, protože led nebyl."

Praktickému výcviku předcházela teoretická příprava. "Základním předpokladem záchrany osoby je vlastní bezpečnost hasiče," připomíná mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. "Proto hasiči procvičovali pohyb po ledě a jištění za použití běžných prostředků, které mají k dispozici, jako jsou například lana, nastavovací žebříky, nosítka. Díky těmto prostředkům se rozloží hmotnost a záchranáři se tak sami nepropadají." Další částí výcviku byla sebezáchrana. Všichni hasiči postupně naskákali do vody a vyzkoušeli si, jak se dostat na led vlastními silami. "Hasiči přitom musí stále myslet na to, že musí rozložit váhu na ledě," doplnila Vendula Matějů. "Proto se z vody na led nasunují ve vodorovné poloze celým tělem a po ledu se pak plazí či kutálejí."

Také hasiči varují, aby lidé na lipenský led nechvátali, dokud nebude mít dostatečnou tloušťku. Vendula Matějů upozorňuje: "Říká se, že deseticentimetrová tloušťka ledu unese jednu dospělou osobu. Skupina osob potřebuje sílu až 20 centimetrů. Na tloušťce ledu více než 20 cm lze provozovat rekreační sporty. Ale ne každý tato pravidla dodrží. A pak jde v ledové vodě a pod ledem o život."

Led Lipna, i když vypadá velmi bytelně, je zrádný. "Například u Frymburku měl led tloušťku 13 až 15 centimetrů, ale u Frýdavy měl led místy jen šest centimetrů," varuje také Pavel Rožboud. "A to je málo."