„Soutěž se koná v rámci projektu Podpora technického vzdělávání, který vyhlašuje JčK. Dostali jsme na ni i příspěvek,“ přiblížila zástupkyně ředitelky školy Marcela Dominová.

V každém oboru spolupracuje pět učňů ve dvojici se žáky ZŠ. „Soutěží čtyři obory, zedník, truhlář, instalatér a klempíř,“ upřesnil vedoucí SPV Pavel Postl. „První na řadu přišli zedníci a truhláři. Zedníci soutěží ve spolupráci se ZŠ Větřní a truhláři s chvalšinskými žáky.“

V zednické části učni s žáky skládali mozaiku, ale jelikož se těžko hodnotí po estetické stránce, žáci ZŠ soutěžili i v "rozstřelu", na čas a na přesnost v řezání tvárnice pilou. Truhláři zase vyráběli podle plánku dřevěnou krabičku.

„Učeň vede žáka základní školy, fungují jako instruktoři. Ukáží, naučí, vysvětlí,“ řekla Marcela Dominová. „Je to moc pěkná soutěž, naši učni jsou trpěliví, snaží se pomoci, žáci ze ZŠ jsou zase zvídaví a je vidět, že je to baví. Škoda, že to nejde zorganizovat častěji.“

Smyslem soutěže je seznámit žáky osmých tříd s řemeslnými obory a ukázat jim, že volba některého z nich je dobrou cestou, kam se vydat ze základní školy.