Místo volného trika košile s motýlkem a sako. Do ruky nepatří tablet, ale kniha nebo vyšívání. Vše jako před sto lety, kdy život v Českém Krumlově a okolí zaznamenával pomocí fotoaparátu Josef Seidel a následně jeho syn František. Odkaz legendárních fotografů dnes připomíná Museum Fotoateliér Seidel asi deset minut chůze od českokrumlovského náměstí. Právě tady pravidelně pořádají tematická focení všech, kteří se chtějí nechat zvěčnit v autentickém prostředí před dobovým plátnem. O víkendu 12. a 13. května bylo fotografování ve znamení Dne matek.

Po originální památce zatoužili v sobotu i Hadravovi z Roudného. „Společná aktuální fotka nám v rodinném albu chybí,“ vysvětloval otec Jaroslav, který do Musea Fotoateliér Seidel přišel s manželkou Monikou, synem Jaroslavem a dcerou Eliškou. Byli tady poprvé a moc se jim líbilo.

Pracovnice muzea pod dohledem vedoucí ateliéru Olgy Hintermüllerové členy rodiny na fotografování náležitě připravily. „Máme tu mnoho kostýmů, aby snímek vypadal opravdu dobově. Každého oblečeme od krku až po kotníky,“ ujistila Olga Hintermüllerová. Kostýmy si tu většinou nechávají šít. „Potřebujeme je mít vzadu prostřižené, aby je oblékli lidé s různými velikostmi,“ vysvětlila vedoucí ateliéru a ukazovala rekvizity, které dotvářejí atmosféru dobového snímku: „Před původním plátnem jsou i původní židle a stůl. Šeříky do vázy přinesla kolegyně ze své zahrady, bábovku upekla moje maminka a stojan na bábovku je po mé babičce.“

Jen kostýmy nestačí – nezbytné jsou i doplňky. K dispozici jsou fotografovaným dobové knihy, vyšívání. Anebo bicykl a kufry ještě po Seidlových.

V českokrumlovském fotoateliéru lze obdivovat dřevěný salónní fotoaparát, který se tady používal v první polovině 20. století. Dnes už ale i sem pronikla moderní technika, nezbytný je digitální fotoaparát. „Je to přece jen pohodlnější. Děti bychom těžko nutili, aby se třeba pět vteřin nepohnuly, což bylo při focení starými aparáty nezbytné,“ zdůvodnila Olga Hintermüllerová.

Ač focené moderně, vypadají i dnešní snímky, jako by vznikly před sto lety. Pracovníci fotoateliéru je upraví do žlutohnědé barvy a dají jim dobový rámeček. Fotografovaným je pak posílají elektronickou poštou a těm, kdo zatouží po papíru, snímky i vytisknou.

Zájem je obrovský. Při tematickém fotografování se před dobovým plátnem u Seidlů vystřídá za víkend téměř dvě stě lidí.