Sledoval návštěvníky, které dolů k medvědici pozval medvědář Jan Míša Černý. „Já přinesl tekutý dárek medvědářovi a vnučky přinesly dobroty medvědům,“ smál se Josef Průher z Českého Krumlova. „Chodíme pravidelně, já už jsem tu snad po patnácté. Dneska jsem tu s vnučkami, Pavlínkou a Janičkou."

Oba výběhy v současnosti obývá pouze medvědice Marie Terezie, která mezi nimi může volně procházet. Loni v červenci uhynul jednatřicetiletý samec Vok, letos na jaře ho do medvědího nebe následovala dvaatřicetiletá Kateřina.

Už se ale pomalu blíží doba, kdy ve výběhu začne řádit medvědí mládí. Na nové medvědy se můžeme těšit na jaře. „Ještě bude schůzka se Státní veterinární správou a rozhodne se, odkud by se vzali,“ přiblížil medvědář Jan Míša Černý. „Už je to ale na 99 procent domluveno. V únoru nebo v březnu by tu měli být. Buď malí, nebo roční, to se ještě uvidí, co pro které bude lepší.“

Ve výbězích před Vánoci přibyly obří bukové kmeny, na kterých se medvíďata budou moct řádně vydovádět. „Dávali jsme je sem z mostu vysokým jeřábem, to byla velká akce,“ zavzpomínal medvědář. „Ale šlo to dobře, sedlo to, jak kdybychom to měli předem vyměřené. Je to dárek od Lesů ČR. Lesy Český Krumlov nám věnovaly vánoční stromky, které jsme nazdobili buchtami a cukrovím.“

Na Medvědí Vánoce na druhé nádvoří zámku, kde se o hudbu postarala krumlovská kapela Kapka, se rozléval vánoční punč zdarma. Tři sta litrů této sladkého moku z bílého a červeného vína, rumu, medu, ovoce a dalších přísad na Štědrý den u sporáku vařili a rozlévali pánové Láďa Beránek, Miroslav Klíma a Pepík Pavlíček. „Už sem chodíme dvacet let, jsme medvědářovi kamarádi,“ svěřil se Láďa Beránek v malé kuchyňce v zázemí medvědária.

Dvacet let na Medvědí Vánoce jezdí i Miroslav Boublík z Trhových Svinů a Alena Panušová z Pašínovic, ti pro změnu medvědům vozí dorty. „Přivezli jsme tu naši klasiku, šunkový dort, dortík s ovocem a med do mističek, letos jsme přidali ještě medové koule,“ popsala, co dobrého dovezli tentokrát, Alena Panušová s rukama plnýma laskomin pro Marii Terezii.