A aby toho nebylo málo, našli se i řidiči, kteří po ledě na laně tahali lyžaře, a pěkných pár lidí si zajelo doprostřed přehrady, kde si zastavilo a zapózovalo si před objektivem fotoaparátu. Tím, že vjíždějí na led, ale žádný zákon neporušují.

„Je to asi týden, co jsem se v Deníku dočetl, že motoristé jezdí po lipenské přehradě,“ podivil se Jihočech František Urban. „Naše vozidla jsou ale konstruována pro provoz po pozemních komunikacích a podle mého by na to policie měla jednoznačně reagovat. Zákon nám po zamrzlých plochách jezdit nedovoluje. Auta tam nemají co dělat, víme všichni o případech, kdy se propadla.“

Nicméně silniční zákon jízdu po ledě vůbec neřeší. „Jedná se o přestupek na úseku vodního hospodářství, který nespadá do gesce Policie ČR,“ vysvětlila mluvčí jihočeských policistů Štěpánka Uhlířová. „Hrozí totiž znečištění vodního zdroje. Pokud by k němu došlo a my bychom o něm byli informováni, předali bychom ho správnímu orgánu.“

Za přestupky na úseku vodního hospodářství lze uložit pokutu v desítkách tisíc korun a ukládají je obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Pokuty za znečištění vody totiž nemůže ukládat ani podnik Povodí Vltavy (PVL).

„Daný přestupek by řešil a eventuálně i udělil sankci příslušný vodoprávní úřad,“ potvrdil Hugo Roldán, tiskový mluvčí PVL. A vodoprávním úřadem v okrese Český Krumlov je Odbor životního prostředí a zemědělství Městského úřadu, takže přestupek by posuzovala zdejší přestupková komise.