Kromě vodníka s vodnicí se odemykání letos účastnil olympionik Václav Chalupa, který se s vodníkem, do kterého se tradičně převtěluje další bývalý vrcholový veslař Radek Šťovíček, zná z veslařského oddílu Dukla v Praha.

"My jsme z Prahy, přijeli jsme na celý víkend, máme to v rodině jako tradici," svěřil se devítiletý Míša z Prahy, který jel letos poprvé sám na kajaku. "Jezdíme vodu už asi pět šest let," doplnila Míšu maminka Petra Ulipová, která ocenila hlavně počasí. "Máme líp než loni o prázdninách. Byli jsme tu v červenci a trefili jsme zrovna ten týden, kdy skoro pořád lilo, to byly úplné provazy. Ale musím říct, že se trochu bojím. Normálně jezdíme na raftu a letos poprvé jedeme na kánoi, tak snad se necvakneme!"

Další parta dětí, která čekala před vyplutím v lodích na břehu, byla z Moravy. "My jsme přijeli až z Brna, speciálně na odemykání," pochlubil se Filip Stupka. "Z Brna nás vyrazilo šest, tři bydlí tady poblíž Krumlova. Jezdíme pravidelně, lodě jsme ale nevezli, ty jsme si tu půjčili."

"Dorazili i lidi z Ústí nad Labem, z Litomyšle, ti jezdí každý rok, sjela se zase spousta lidí," doplnil "vodník" Radek Šťovíček, který řeku v jedenáct hodin společně s vodnicí vyfotil.

Pak následovalo křtění vodáků. Ti nejmenší to nesli těžce, ale ti větší si s radostí frontu na křest vystáli. A pak už následovalo nalodění a první splutí Vltavy.