Několik návrhů předložilo poště vedení města Český Krumlov, aby odvrátilo konec poštovních služeb na sídlištích Mír a Plešivec, kde mají pobočky pošty ke konci června skončit. „Podařilo se nám se zástupci pošty sjednat schůzku dříve než za tři týdny, kdy se původně měla uskutečnit,“ sdělil starosta Alexandr Nogrády. „Z jejího výsledku jsme ale bohužel zklamaní a rozčarovaní. Nabídli jsme několik možností, jak pošty pro občany udržet, zástupci pošty ale na žádnou z nich nepřistoupili.“

O pošty Partner, na jejichž provozu a nákladech se podílí pošta s dalším smluvním partnerem, nemá vedení pošty zájem. A komerční model pošty Partner+ je zase pro město naprosto nevýhodný. Ten spočívá v tom, že by veškeré náklady spojené s provozem pošty hradilo město samo ze svého rozpočtu. Pro jednu pobočku na sídlišti se jedná o zhruba dva miliony korun ročně, ty tvoří poplatek České poště za služby v řádech několika desítek tisíc korun měsíčně, náklady na mzdy, energie a podobně.

Podle zákona musí být ve městech s počtem obyvatel nad 2500 pošta v docházkové vzdálenosti tří kilometrů. Pro Český Krumlov to znamená, že zde stačí jediná hlavní pošta v centru města na Latránu.

„Zástupci pošty nám sdělili, že chtějí tuto poštu v centru rozšířit o další přepážky, ale i personálně,“ dodal starosta. „My se teď budeme zabývat zejména tím, jak občanům usnadnit přístup k této poště.“ Nejbližší autobusová zastávka je na Špičáku a pro auta pak parkoviště P2 Pod poštou.

Jak se na to Krumlovští dívají, vyjádřil za všechny bývalý starosta František Mikeš. „V Českém Krumlově tak zůstane v provozu pobočka pošty v místě, kde skoro nikdo nebydlí, kam je zákaz vjezdu, a kde je problém s parkováním. A zrušeny budou pobočky v místech s největší koncentrací obyvatel včetně těch, kdo mají problém s mobilitou, kam je pohodlný příjezd a dostatek míst pro parkování.“