Podle Jindřicha Floriána, místopředsedy představenstva Nemocnice Český Krumlov, která stanoviště pohotovosti v regionu zřizuje, bylo toto opatření přijato hned z několika důvodů.


Proč lékaři přestali vyjíždět za pacienty domů?

Hlavním důvodem byl fakt, že lékaři na pohotovosti slouží dobrovolně, tedy ze své vlastní vůle. Krajský úřad tedy fungování pohotovosti organizačně i finančně zajišťuje prostřednictvím českokrumlovské nemocnice, je ale jen na samotných lékařích, zda služby na LSPP chtějí sloužit, nebo nikoliv. Sice za to dostávají mzdu, která není nejnižší, ta je ale zřejmě příliš nemotivuje.

A tak během května a června tohoto roku několik lékařů na Českokrumlovsku odmítlo dále na LSPP pracovat, navíc někteří své další setrvání na pohotovosti podmiňovali právě tím, že už nebudou muset vyjíždět za pacienty.

Druhým důvodem pro toto opatření byl pohled na jarní statistiku výjezdů z jednotlivých stanovišť LSPP. Podle ní na pohotovost v Krumlově, Kaplici a Horní Plané připadal v průměru jeden výjezd za tři dny, v součtu tedy jeden výjezd na území celého Českokrumlovska den­ně.

Nezanedbatelným důvodem byl rovněž fakt, že lékaři na pohotovosti neslouží 24 hodin denně, ale ve všedních dnech od 18 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin. Takže lidé stejně asi ve 40 procentech času každého dne nemají možnost navštívit praktického lékaře a ve zbývajícím čase jsou nuceni vyhledat pomoc v českokrumlovské nemocnici nebo u rychlé záchranné služby, jejíž stanoviště jsou totožná se stanovišti LSPP. Tedy s výjimkou Horní Plané, neboť oblast Lipenska pokrývá frymburská záchranná služba.


Podle vyjádření starosty Horní Plané Jiřího Hůlky prozatím zdejšímu stanovišti LSPP výjezdový charakter zůstal. Můžete tuto informaci potvrdit?

Je to tak. Sice jsem zpočátku uvažoval o zrušení výjezdů za pacienty i v Horní Plané, ale pan starosta mě upozornil, že v letním období počet lidí v této oblasti několikanásobně narůstá. A tak z Horní Plané vyjíždějí lékaři sloužící na pohotovosti zatím i nadále. Po skončení letní sezony vyhodnotíme statistiky výjezdů a pak uvidíme, co bude dál.


S lékaři na stanovištích LSPP v Českém Krumlově i Kaplici doteď zřejmě sloužili i řidiči, kteří zdravotníky za pacienty vozili. Co s nimi teď bude?

Ano, na všech třech stanovištích byla k dispozici sanita s šoférem. To teď padlo. Ale nikoho jsme propouštět nemuseli. I proto, že někteří z těchto zaměstnanců odešli do penze.


Jaká je podle vás prognóza dalšího fungování LSPP na Českokrumlovsku, když ochota lékařů sloužit na pohotovosti není podle vašich slov velká?

Návštěvnost stanovišť LSPP sice není nijak závratná – v Krumlově jsou to v průměru tři pacienti denně, v Horní Plané dva a v Kaplici šest pacientů za den, přesto by podle mého názoru měla být LSPP zachována i nadále. Co se týká personálního zajištění pohotovosti, naštěstí je na Českokrumlovsku vstřícná lékařská komora, jejíž představenstvo se významně zasloužili o to, aby tady LSPP mohla fungovat i nadále. Největší úsilí v tomto směru vyvinula předsedkyně komory Anna Štěpánková. Navíc se nám podařila dohoda s lékaři pracujícími v nemocnici, kteří teď některé služby na pohotovosti také převezmou.

V budoucnu ale problémy mohou nastat, proto by měli zákonodárci prosadit, aby se praktičtí lékaři už při registraci zavázali k tomu, že na pohotovosti budou sloužit. Jistým řešením by byla i možnost, že by funkci LSPP simulovala stanoviště rychlé záchranné služby, kam by pacienti mohli přijít s tím, že je bolí v krku nebo mají horečku, a lékaři by je ošetřili. To jsou ale jen mé osobní názory, jasná prognóza je v tomto případě ošemetná.


Myslíte si, že pacienti lékařskou pohotovost zneužívají?

Mám za sebou třicetiletou lékařskou praxi, léta jsem jezdil se záchrankou, sloužil jsem na všech stanicích LSPP v regionu, dva roky jsem působil jako praktický lékař. Z této pozice si troufám tvrdit, že se samozřejmě najdou vykukové, kteří pohotovost občas zneužijí – například nechtějí čekat v ordinaci praktického lékaře, tak se nechají ošetřit až večer. Ale člověka, který přijde na pohotovost s bolestí břicha, není možné předem nařknout ze zneužití LSPP. Třeba bolesti pociťoval už ráno, ale zkusil to vydržet, neboť takzvaně nechtěl otravovat. A když se to večer zhoršilo, vyhledal pomoc lékaře. Všechny zkrátka není možné házet do jednoho pytle.